denkbare tegenstelling hiermee vormt het wel in 1867-1873 gegraven Kanaal door Walcheren. Dat trekt zich tenminste heel weinig aan van bijvoorbeeld de indeling in kreekmggen en poelgronden. Op wat kleinere schaal geldt dat al evenmin voor wegen als de Sandberglaan buiten Middelburg en de recente rondweg om Biggekerke. Het is tegen deze achtergrond dat we enkele van de belangrijkste ontwikkelingen nagaan die het Walcherse landschap sinds het ontstaan verder hebben vorm gegeven. Het accent valt daarbij op het oud- of kernland. Anders dan de overige Zeeuwse eilanden werd Walcheren na de genoemde stormvloeden niet meer ingrijpend herschapen door nieuwe overstromingen. Dat betekent concreet dat tot de oorlogsinundatie in 1944-45 er geen wezenlijke verandering van de bodemkundige gesteldheid en de oppervlakte-vormen plaats had en evenmin een belangrijke wijziging in de omtrek van het eiland. Wel waren er wat dat laatste betreft ondergeschikte veranderingen, waarbij opvalt dat de noordwest- en zuidwestkust stapje voor stapje binnenwaarts wandelde terwijl in het noorden juist uitbouw van de kust plaatshad. Een vast punt in de branding was sinds de vijftiende eeuw de Westkappelse zeedijk, al moest ook die in de loop der tijd wat teruggenomen worden. Foto i Tot de anno 1916, toen tenminste 1500 hectare op het eiland onder water stond, van het gemaal Boreel in 1929 was dit een normaal beeld in de wintermaanden. Verslag comm. verbetering waterafvoer Walcheren, z.j. Het landschappelijk verschil tussen kreekrug en poel nam eerder toe dan af. Voortgaande klink en moernering bleven de boosdoeners in de poelgebieden die steeds lager kwamen te liggen. En hoewel de overheid al sinds de vijftiende eeuw via bepalingen het moeren probeerde te beperken en te reguleren, werd het tot in de zeventiende eeuw (oogluikend) toegestaan. Met als resultaat dat het land vol putten endepoelen, hyer hooge daer laege, ongeëffent achterbleef. Bijna elk winterhalfjaar stonden grote delen van de poel onder water. Nog in 1916 gold dat voor een oppervlakte van 1500 hectare. Eigenlijk is pas in 1929 met de bouw van het 23

Walacria | 1987 | | pagina 27