Steltlopers Ook voor een aantal steltlopersoorten vervullen de graslandpercelen op de poelgronden, maar ook die op de kleiplaatgronden tussen Westkapelle en Domburg en in de omgeving van Gapinge een belangrijke functie als voedsel- gebied. Kieviten vertonen er zich vanaf half september in aantallen die oplopen tot ca. 7.500. De Goudplevier is eveneens een bekende verschijning. De aantallen van deze vogel kunnen oplopen tot boven de 12.000: Mullié en Meininger achten door extrapolatie een maximum aantal van ca. 20.000 Goudplevieren aan nemelijk. Ook bij Kievit en Goudplevier worden de aantallen beïnvloed door de winterse omstandigheden elders in het land. Wanneer in Noord-Nederland de vorst invalt, nemen de aantallen op Walcheren sterk toe. Begint het ook hier te vriezen, dan trekken beide soorten vrijwel geheel weg. De bovenste bodemlaag wordt dan hard en de bodemdieren trekken zich dieper in de grond terug. Na het invallen van de dooi keren de vogels terug. Een in 1976 uitgevoerde Goud- pleviertelling leverde voor het gehele land 400.000 exemplaren op, waarmee het belang van het Walcherse graslandareaal nog eens wordt benadrukt. De Wulp overwintert in aantallen tot ca 1000 vogels op voornamelijk de oudere graslandpercelen van de poelgebieden en de kleiplaatgronden. Interessant is in dit verband, dat geconstateerd is dat de mannetjeswulpen met hun wat langere snavels binnendijks overwinteren en de vrouwtjes in hoofdzaak buitendijks. Het Deltagebied is met gemiddeld 11.000 overwinterende Wulpen na het Wadden gebied het belangrijkste overwinteringsgebied in West-Europa. In dat licht bezien is de regionale betekenis van het Walcherse graslandareaal voor deze soort duidelijk. Ook voor andere bodemdieretende, in aantallen tot enkele honderden overwin terende, steltlopers als Scholekster, Watersnip en Kemphaan en in aantallen van vele duizenden voorkomende Meeuwen (Stormmeeuw, Kok- en Zilvermeeuw) vormen de graslandcomplexen belangrijke voedselbronnen. In elk geval wordt de norm van 20.000 steldopers in het winterhalfjaar regelmatig overschreden, waarmee de betekenis van het platte van Walcheren een internationale dimensie krijgt. Het voorkomen van de vaak grote oppervlakken aaneengesloten grasland speelt een belangrijke rol. De aanwezigheid van rust (ganzen, zwanen, eenden) en bodemfauna (steltlopers) zijn daarbij sleutelfactoren. j Voor grote aantallen Goudplevieren is het graslandareaal van eminent belang 60

Walacria | 1987 | | pagina 62