de Oude Veerseweg en het Kanaal door Walcheren (5 8 ha)de Kievitshoek (19 ha) en de Oosternieuwlandpolder (5 ha). Alle vier zijn het zeer waardevolle broed gebieden voor weidevogels, terwijl met name de eerste twee ook belangrijk zijn voor doortrekkers en overwinteraars. Deze gebieden zullen óf als reservaats- gebieden in beheer komen bij een natuurbeherende instantie (b.v. de Stichting het Zeeuwse Landschap), óf de eigenaar/pachter kan een beheersovereenkomst afsluiten. Hij ontvangt dan een vergoeding voor natuurvriendelijker gebruik dat met de natuurwaarden rekening houdt. Dat kan bijvoorbeeld betekenen het aanvaarden van een hoger waterpeil, het zich houden aan een op weidevogels gericht maairegiem, het creëren van gunstige omstandigheden voor ganzen, enz. Met de keuze voor relatienotagebieden ziet men in feite af van het veiligstellen van natuurwaarden die nogal verspreid over Walcheren liggen. Men kiest dus voor concentratie en wel met name voor een aantal uit botanisch en ornithologisch oogpunt waardevolle graslanden. Vanzelfsprekend spelen daarbij overwegingen van beheerstechnische aard ook een rol. Want om dat beheer zal het gaan. De hoogste dichtheid aan weidevogels vindt men in gebieden waar het waterpeil slechts enkele decimeters onder het maaiveld staat. Maar ook dan nog zal dat beheer gedifferentieerd moeten plaatsvinden. Grutto en Kemphaan willen graag hooiland waarin nest en jongen goed verborgen blijvende Watersnip prefereert zompige hoekjes de Tureluur slikranden van ondiepe sloten en plassen met zilte of brakke situaties, terwijl Kievit en Scholekster van terreinen met kortblijvende vegetatie houden. Wie weet bezit Walcheren over een aantal jaren enkele weidevogelreservaten die weer enigszins aan de omstandigheden doen denken die heersten in de vroegere „tuin van Zeeland". Maar, zo moet ik onmiddellijk relativerenhet is goed te bedenken, dat met de oppervlakte aan relatienotagebieden nog geen 2]/7% gemoeid is van het totale landinrichtingsproject Walcheren en dat beheers overeenkomsten op basis van vrijwilligheid worden aangegaan.... Keert de Kemphaan met een goed weideheheer als broedvogel terug op Walcheren 64

Walacria | 1987 | | pagina 66