Tegelijk is het een doelstelling van de ruilverkaveling, de kwaliteit van het land schap te verbeteren. Tevens kan een bijdrage worden geleverd aan de veiligstelling en ontwikkeling van natuurgebieden en kul tuur-historische elementen (b.v. de vliedbergen)". Andere doelstellingen betreffen onder meer de recreatie en de verkeersveiligheid. Opnieuw staat de landbouw op Walcheren op een kruispunt van wegen. Opnieuw zal de te kiezen richting mede worden bepaald door de ontwikkelingen en mogelijkheden op nationaal en internationaal terrein. Juist daar is een geheel nieuwe situatie ontstaan. Vroeger konden inkomensproblemen vrijwel altijd worden opgelost door productieverhoging. De agrarische markten boden die ruimte, daarin gesteund door een landbouwbeleid dat een redelijke levens standaard beoogde voor de boerenbevolking. Kostenstijging werd in de prijzen doorberekend. De EG was bij haar oprichting een belangrijke importeur van landbouwproducten. Dat leidde tot een systeem van prijsgarantie waarin on voldoende werd gelet op de vraag wat de markt kon hebben. Inmiddels is de EG voor tal van producten niet meer im- maar exporterend geworden. Dat gaat dan vooral om die producten waarvoor een zogenaamde Europese marktverordening geldtzuivel, granen, suiker, wijn, olijfolie en rundvlees. Voor ons land betreft het met name granen, suiker, melk en rundvlees. Inmiddels wordt in Brussel krachtig aan de noodrem getrokken. Via zogenaamde contingentering in de zuivelsector en prijsverlaging van andere producten wordt het boereninkomen danig onder druk gezet. De grote vraag is welke richting de landbouw moet inslaan. Vast staat dat de productie omlaag moetmaar hoe We bevinden ons juist op de drempel van een periode met ongekende mogelijkheden. Genetische manipulatie, embryo-transplantatie, automatisering en biotech nologie maken het mogelijk de productie bijna onbeperkt op te voeren. De Nederlandse land- en tuinbouw beschikt daarbij over vele kwaliteiteneen uitstekend opleidingsniveau, goede mechanisatie, een teelttechnische voorsprong en een modern afzetapparaat. Voorts is ze exportgericht (70% van onze productie vindt een bestemming in het buitenland), produceert ze hoogwaardige kwaliteits producten en is ze per definitie kleinschalig. Desondanks zullen we ermee moeten rekenen dat op middellange termijn de prijsdaling niet kan worden opgevangen door kostenverlaging. Ook zal het aantal bedrijven verder dalen, waarbij de hoge grondprijs een rem is op de noodzakelijke bedrijfsvergroting. Verder zullen in de akkerbouw bedrijfshygiëne en bodem gezondheid steeds meer aandacht vragen. En tenslotte zal voor de veehouderij de wetgeving op het gebruik van organische mest een extra rem betekenen. Zo gezien is het Nederlandse belang niet allereerst gediend met productiebeperking zonder meer, maar met het veilig stellen van onze exportpositie. Dat kan alleen wanneer we kans zien onze plaats te behouden als leverancier van hoogwaardige kwaliteitsproducten. Daarin schuilt de kracht van de Nederlandse land- en tuinbouw, maar het vormt tevens zijn achillespees. Er zal een beleid ontwikkeld moeten worden, gericht op de bevordering van nieuwe, marktbare producties. Op verbetering van kwaliteit en verscheidenheid van de producten. Op verlaging van 78

Walacria | 1987 | | pagina 80