Stad en dorp en hun overgang naar het landelijk gebied DOOR A. E. M. HERREMANS Bij een landinrichtingsproject wordt meestal geen rekening gehouden met steden en dorpen. Dat is misschien wel begrijpelijk, omdat ze een eigen ontwikkeling doormaken. Als er echter sprake is van ruimtelijke uitbreiding, dan gaat dat ten koste van het landelijk gebied. Toegespitst op Walcheren wordt in dit artikel de geschiedenis van de morfologische en functionele ontwikkeling van steden en dorpen geschetst en komen de actuele problemen van de overgangszone naar het landelijk gebied aan de orde. De vroegste nederzettingsvorm in Walcheren dateert uit de 9e eeuw. Het betreft de karolingische volksburg. Die bestond uit een ringvormige aarden wal met aan de buitenzijde een gracht. In die burg zocht de oorspronkelijk verspreid wonende bevolking veiligheid tegen vijandelijke aanvallen. De eerste aanzet tot wat later Middelburg zou worden bestond uit zo'n volksburg. Het ringvormige straten- patroon in het centrum van de stad herinnert eraan. Oost Souburg en Domburg zijn eveneens op die manier ontstaan. In Souburg is dat goed te zienin het huidige Domburg wijst er niets meer op. Enkele eeuwen later concentreerde de bewoning in het oude Walcheren zich op de kreekruggen, vaak op kruisingen van wegen. Het karakteristieke nederzet tingstype uit die periode is het ringdorp. Kenmerkend is een centrale cirkel vormige of vierkante ruimte waarbinnen de kerk staat, meestal op het hoogste punt. Aan de buitenzijde van de rondweg om het kerkhof en langs de erop uitkomende wegen zijn de huizen en boerderijen gebouwd. Veel Walcherse nederzettingen horen tot dit type. Als - zoals bij sommige dorpen het geval is - de ring niet duidelijk aanwezig is, maar wel de kerk centraal op het hoogste punt staat, dat wordt er gesproken van een onvolledig ringdorp. Sint Laurens is het enige dorp op Walcheren, dat door zijn langgerekte bebouwing langs de kreekrug het karakter van een straatdorp heeft. In de nieuwlandpolders is het dijkdorp als type dominant. Vrouwenpolder is er een mooi voorbeeld van. De boerderijen in zo'n nieuwlandpolder werden op enige afstand van het dijktalud langs de dijken gebouwd. Voor de landarbeiders kwamen er woningen op en aan de dijken. Waar die dijkbebouwing zich uitbreidde ontstond een dijkdorp. Sommige nederzettingen ontwikkelden zich dankzij hun strategische ligging aan belangrijke handelsvaarwegen tot stad. Op Walcheren betreft het Middelburg, Vlissingen, Veere en Arnemuiden. In fig. 1 is aangegeven tot welk type de Walcherse nederzettingen behoren. 95

Walacria | 1987 | | pagina 97