Landinrichting op Walcheren DOORJ. W. BUSSER Aanloop Wanneer de mens een gebied gebruikt, dan wordt zo'n gebied voortdurend aangepast tot een zo bruikbaar mogelijke omgeving is bereikt. In dat voortgaande proces vinden af en toe grote sprongen plaats. Na de inundatie van 1944 en de daarna noodzakelijke herinrichting is zo'n plotselinge verandering opgetreden. Rond de komende eeuwwisseling zal er naar verwachting een landinrichtings project op Walcheren in uitvoering zijn. Of dit project ook weer tot grote veranderingen in het beeld van de inrichting gaat leiden, is voor velen een vraag. Aan het opstellen van het landinrichtingsplan wordt momenteel gewerkt. Velen zijn of voelen zich daarbij betrokken en krijgen de mogelijkheid invloed op het plan uit te oefenen. De spelregels voor het opstellen van het plan worden hier wat nader belicht. De uitkomst kan alleen worden aangeduid. De waardering van het plan zal sterk afhangen van de achtergrond van waaruit een persoon of belangengroep tegen het plan aankijkt. Het gebruik van gebieden Wat wij om ons heen zien buiten de bebouwde kommen wordt vaak landschap genoemd. Een deel daarvan is stationair als min of meer natuurlijk gegeven, bijvoorbeeld de duinen. Een groot deel is echter voortdurend onderhevig aan veranderingen, bijvoorbeeld nieuwe polders, dijkverhogingen, zandwinplassen, silhouetten van steden en dorpen, verbindingen zoals kanalen en wegen etcetera. Deze veranderingen zijn het gevolg van een veranderd gebruik waaraan het land wordt aangepast. Een driedeling in gebruik valt te onderscheideneen utili- teitsdeel voor inkomensverwerving door boer, recreatieondernemer en voor het transport van goederen een verpozingsdeel en een deel dat als de op zich zelf staande natuurlijke waarde kan worden gezien. Wensen tot veranderingen in de inrichting zijn een gevolg van verschuivingen tussen en binnen deze indeling. Veranderingen Blijkbaar is het voor velen aantrekkelijk, althans noodzakelijk, om in een verstedelijkte omgeving te leven. Bij een relatief grote bevolkingsomvang gaat dit ten koste van de omvang van het buitengebied en gepaard met beeldverandering 120

Walacria | 1987 | | pagina 122