De plantengroei van Walcheren verleden, heden en toekomst DOOR A. M. M. VAN HAPEREN Inleiding Het landschap en de plantengroei van Walcheren zijn sinds 1944 geweldig ver anderd. Behalve met de inundatie en de daaropvolgende herverkaveling heeft dit ook te maken met de modernisering van de landbouw en de schaalvergroting in het agrarisch grondgebruik. Deze modernisering heeft zich zelfs zo sterk door gezet, dat na krap 30 jaar de inrichting van het polderland opnieuw op de schop moet. Het is een bekend gegeven dat steeds wisselende milieu-omstandigheden ongunstig zijn voor een gevarieerd plantenleven. Een dergelijk verlies aan natuurwaarden valt op diverse plaatsen in het Walcherse polderland duidelijk te constateren. Verwacht moet worden dat de uitvoering van een nieuwe ruil verkaveling dit verarmingsproces zal versterken. Daar staat tegenover dat een ruilverkaveling ook mogelijkheden biedt om plaatselijk positieve ontwikkelingen voor de natuur te versterken en nieuwe waarden te ontwikkelen. Aan beide aspecten zal in dit artikel aandacht worden geschonken. Dat gebeurt aan de hand van een indeling die een landschappelijk karakter heeft en waaraan geomorfo- logische (duinen, binnenduinrand, dijken), landschapsvisuele (bossen) en ge- bruiksmatige (grasland) criteria ten grondslag liggen. Over de bodem en de bewoningsgeschiedenis van Walcheren zijn we thans goed geïnformeerd. De ecologische kant van de „tuin van Zeeland", zoals het oude Walcheren werd genoemd, kennen we echter veel minder goed. Dat is erg jammer, omdat het gebied vroeger botanisch zeer rijk moet zijn geweest. Kennis van deze oude toestand is vooral van belang omdat zij ons informatie oplevert over de ontwikkelingsmogelijkheden van dit moment, hoe de omstandigheden ook zijn veranderd. Misschien kunnen historici, ecologen en beoefenaren van de heemkunde in onderlinge samenwerking een aantal van deze leemten nog opvullen. Buitenduinen De reliëfrijke buitenduinen van Walcheren behoren tot de hoogste van Neder land. Grote gedeelten bestaan uit slechts één enkelvoudige duinrichel. Aan de 34

Walacria | 1987 | | pagina 38