Landschapsbouw op Walcheren DOORJ. W. BOSCH Inleiding Het eiland Walcheren neemt in de geschiedenis van de zo geheten land schapsbouw een bijzondere plaats in. De bakermat ervan ligt namelijk op Walcheren. Het woord „landschapsbouw" wordt in Nederland pas na de oorlog gebruikt en is in feite direct verbonden met de grote (her)inrichtingsprojecten in Zuid-West Nederland, die als gevolg van de ramp in 1953 en het hierop volgende Deltaplan tot stand zijn gekomen. Voorafgaand aan deze projectenis echter op Walcheren al een herverkaveling uitgevoerd, noodzakelijk vanwege de inundatie van het eiland door de geallieerden in het voorlaatste oorlogsjaar. Landschapsbouw in Nederland is vooral verbonden met het Staatsbosbeheer, de naam van het desbetreffende onderdeel van de dienst luidt tot 1963 de afdeling landschapsverzorging. Als gevolg van de steeds groter wordende schaal van de projecten en de veranderende planningsinzichten is sinds dat jaar sprake van een apart dienstvak landschapsbouw. Het dienstvak is zich steeds meer gaan bezig houden met de integrale planning en het ontwerp van het landelijk gebied en levert waar nodig, naast de inbreng in landinrichtingsverband, ook een bijdrage aan de normale planologische procedures. In dit artikel wordt ingegaan op de betekenis van de landschapsbouw voor het eiland Walcheren. De vroegste sporen van landschapsbouw Het meest ingrijpende werk aan de landbouw is de ontginning van het land zelf geweest, mogelijk geworden na het permanent droogvallen van het eiland als het gevolg van de bedijkingen, die vanaf omstreeks 1100 hebben plaatsgevonden. Ver voordat de woorden landschapsbouw en planologie zijn uitgevonden heeft men zich op Walcheren (en overigens daar niet alleen) al met het bouwen aan het landschap bezig gehouden. Niet gehinderd door ingewikkelde procedures worden met name in de 17e en 18e eeuw een groot aantal buitenplaatsen gebouwd. In een relatief korte tijd verandert daardoor de verschijningsvorm van het landschap op verbluffende wijze. Eén van de meeste wezenlijke kenmerken van het landschap is dat het aan verandering onderhevig is. Zo snel als het kaartbeeld verandert als gevolg van de aanleg van de 82

Walacria | 1987 | | pagina 84