Daar bleef hij tot 1928, zo af en toe enige tijd doorbrengend in zijn vaderland of in Polen. Van 1928 tot 1943 woonde hij in Veere. Daarvandaan geëvacueerd naar Amsterdam, overleed hij in 1944. In de catalogus van dat jaar staat ook M. Cramer met enige werken vermeld. Beter bekend is zij als Rie Cramer (1887-1977), illustratrice van kinderboeken. Na een gedegen opleiding legde zij zich toe op tekenen, etsen, lithograferen en schrijven. Zij was in een tweede huwelijk, van 1922 tot 1932, met Eduard Verkade getrouwd en woonde en werkte in later jaren op Mallorca. Arthur van Schendel, Jan Toorop en Sjen van Schendel in de duinen bij Domburg (ca. 1915) In het algemeen kregen de tentoonstellingen niet veel aandacht in het Bad- nieuws, in 1915 al helemaal niet. Er waren andere hoogtepunten voor Domburgs gasten, de vele „Afternoontea Concerten" in het paviljoen en, op 11 augustus, het openluchtspel Lanseloet ende Sanderijn in het park van kasteel Westhove met onder meer Eduard Verkade en Enny Vrede. Het golfterrein trok maar langzaam mensen, voor de georganiseerde tenniswedstrijden daarentegen was er steeds veel be langstelling. De Franse taal klonk in plaats van de Duitse in Domburgs straatjes. De Domburgers moesten er even aan wennen, zoals het Badnieuws zei, „in plaats van de altijd ietwat zwaarwichtige Germanen, de vroolijke, luchthartige Belgen om ons heen te zien, altijd vroolijk en ietwat luchthartig zelfs in het ongeluk, omdat de natuur zich nu eenmaal niet laat dwingen". Aan het bad- en sociëteitsleven deden de van huis en haard verdreven Belgen dat jaar nog niet mee. Het was vooral door hun komst dat het jaar 1915 met 1981 101

Walacria | 1989 | | pagina 105