Gelukkig zijn er enkele lichtpuntjes. Zo broedde dit jaar voor het eerst weer één paar Blauwe Reigers langs de grote vijver in een treurwilg de eieren werden natuurlijk prompt door de Kraaien uitgehaald, maar mogelijk komen de Reigers volgend jaar in wat groter aantal terug, zodat ze de zwarte en zwart-witte rovers enigszins het hoofd kunnen bieden. Een Reiger die, opgeschrikt door een wan delaar, even zijn nest verlaat, loopt een heel grote kans, de eieren aan die rovers te verliezen. Heel gelukkig kunnen we zijn met het regelmatige verblijf van de Wielewaal, die er mogelijk in slaagt het broedsel tegen de Eksters te verdedigen. Verder zijn er aanwijzingen dat de Boomvalk misschien als broedvogel terugkeert*). Bij het ouder Worden van het hout zullen sommige vogels nieuwe kansen krijgen, maar voor de kleine zangers is jong hout juist een voordeel. Tenslotte De toekomst van veel vogelsoorten hangt van diverse factoren af. Niet in het minst van de mate waarin gemeenten, waterschappen en landbouwers in de naaste toekomst nog de gifspuit zullen hanteren. Het is een bekend feit dat de provincie Zeeland op dit punt een kwalijke reputatie heeft en dat vooral gemeenten en waterschappen jaren achterlopen bij de ontwikkeling elders in het land. Daar naast zal er door de rijksoverheid een krachtig beleid moeten worden gevoerd om de produktie van deze gifstoffen te beëindigen en in ieder geval de export van de in Europa verboden persistente vergiften te stoppen. Een gezond milieu drinkbaar water, teruggedrongen zure regen en bescher ming van de ozonlaag, is in onze wereld tenslotte belangrijker dan almaar op voering van de stoffelijke welvaart, omdat van deze factoren het voortbestaan van de gehele mensheid afhankelijk is Tijdens het voor de druk gereed maken van deze tekst kon worden geconstateerd dat de Boomvalk dit jaar (1988) drie jongen op Ter Hooge heeft grootgebracht. 136

Walacria | 1989 | | pagina 140