mee naar Ijzer-bedevaarten en zelfs op een tocht langs het voormalige front, die hij maakte met de bekende Vlissingse huisarts Wolters leper, Diksmuide, Passendale, de Ijzer, de Somme en van daar dwars door Frankrijk tot aan Verdun. Wat hij me ermee heeft willen leren, weet ik niet, want hij was geen pacifist, maar van die reis kan ik me vele beelden nog scherp voor de geest halen. Slachtoffer van „de draad" in Zeeuwsch- Vlaanderen. Op de voorgrond Nederlandse militairen. Op de achtergrond kijkt een Duitser toe. Radio en Vliegende Hollander Ons huis stond op Boulevard Bankert, in het midden dus van wat eens de Noord zee Boulevard had geheten. Het staat er nog, no. 32, maar roept verder weinig as sociaties bij mij op. In de tweede wereldoorlog werd het verwoest en wat er nu staat herken ik niet. Misschien is ook de indeling veranderd. Een paar huizen verder lag het café-restaurant „De Scheldestroom". Blijkens een advertentie uit die dagen liet het „vanaf 10.30 's morgens tot 12.00 uur des avonds Radio Muziek en Nieuws berichten horen". De advertentie is typerend. De radio was - naast het vliegtuig - in die dagen het technische wonder van de eeuw en wie er een bezat, kon er furore mee maken. Vader weigerde echter er een aan te schaffen. Je kon je tijd voor betere bezigheden gebruiken. Hij zwichtte pas toen er in de Vlissingsche Courant stond dat de NCRV op Eerste Kerstdag de klokken van Bethlehem „live" zou laten horen de huiselijke vrede, verstoord door het geruzie over wel of geen radio, kon nog net worden gered, om vervolgens opnieuw onder spanning te komen door de heibel over wie naar wat zou luisteren. Het was kortom hetzelfde verhaal als zich voordeed bij de invoering van televisie na WO II. En toen was ik, zelf vader, de aanstichter 55

Walacria | 1989 | | pagina 57