Van de redaktie Met gepaste trots presenteren wij u voor de tweede maal een „Kroniek van Walcheren" onder de titel „Walacria". Die trots is gerechtvaardigd. Allereerst omdat de inhoud van dit tweede deel er zijn mag. Even voldaan zijn wij over het feit dat deze Kroniek niet een eenmalige aangelegenheid is gebleven. De positieve reacties op het eerste deel dat eind 1987 verscheen, hebben daarbij een belangrijke rol gespeeld. Tenslotte geldt onze trots het nieuwe „gezicht" van de Kroniek, teken vooral van een nieuwe uitgever, de Stichting Natuur- en Recreatie-Informatie. Een nieuw omslag en een nieuwe uitgever. Gebleven is de doelstelling van dit jaarboekeen zo gevarieerd mogelijk aanbod van lezenswaardige bijdragen over zowel verleden als heden en toekomst van Walcheren. Wij menen dat we in het realiseren hiervan ditmaal bijna nog beter zijn geslaagd dan in 1987. Deze keer geen themanummer, maar een bundel artikelen over een rijke verscheidenheid aan onderwerpen. Daaronder zijn er tenminste twee hoogst actueel. Het openingsartikel van de hand van P. A. Henderikx werd geschreven naar aanleiding van het achthonderdjarig bestaan van de oudste oorkonde die het Zeeuwse Rijksarchief bezit. Die oorkonde, uit 1189, regelt de stichting van de parochie Hogelande. W. G. Beeftink behandelt een ander actueel onderwerp, door de gevolgen onder ogen te zien die de zeespiegelrijzing had en zal hebben voor Walcheren. J. A. Trimpe Burger plaatst de vroegmiddeleeuwse burgen in een geografisch en historisch kader. A. Teunis put uit eigen herinneringen en schetst een beeld van het Vlissingen van de jaren twintig. B. Altena behandelt de geschiedenis van de Walcherse afdeling van het Christelijk Werklieden Verbond Patrimonium. Fran- cisca van Vloten schenkt aandacht aan de groep kunstenaars, waaronder Mondriaan en Toorop, die in het begin van deze eeuw neerstreek in Domburg. D. Roos verhaalt van het loodswezen op de Westerschelde. A. J. H. van Lynden tenslotte vergelijkt het vogelleven op en rond de buitenplaats Ter Hooge van voor de oorlog met de situatie thans. Als redactie hebben wij deze bundel met genoegen samengesteld. Vooral de auteurs danken wij voor hun aandeel in de totstandkoming. Tenslotte hopen wij dat de lezer aan deze bundel evenveel genoegen zal beleven. De redactie W. G. Beeftink C. F. Bos A. P. de Klerk D. Noorlander-Van der Lee C. H. J. Peters A. Teunis 5

Walacria | 1989 | | pagina 7