Een blik zeewaarts vanaf de Walcherse duinen en dijken Over loodsen, bebakening en betonning, banken en geulen D. ROOS 'k Bemin dat land, zoo veilig in de stroomen, Door de Almagt zelv' des hemels teder behoed, Die, om het geweld der golven in te toornen, Uw ziel doordrong met zulk een moed. Er is wel eens beweerd dat de Zeeuwen hun dijken zo hoog hebben opgeworpen dat de belangstelling voor dat wat zich er achter heeft afgespeeld, slechts gering is. De scheepvaart - vanuit de Walcherse havens zo veelvuldig bedreven - was een voorname bron van inkomsten en de rijke maritieme geschiedenis van Zee land verdient daarom meer aandacht dan ze tot heden heeft gehad. In deze bijdrage werpen we een blik op het zeegebied dat zichtbaar is vanaf de Walcherse duinen en dijken. Het is niet de bedoeling de Zeeuwse zeevaarders te volgen op hun verre reizen naar Oost en West. Eenmaal achter de kim verdwe nen wensen wij hen een goede vaart en bepalen we ons tot de banken en geulen en ook tot de vaarwaters die leiden naar de havens van Walcheren. Tevens schenken we aandacht aan die groep van zeevaarders die betrokken waren (en zijn) bij het bevorderen van een veilige vaart rond dit voormalige eiland. Het waren immers de loodsen - ook wel pyloten genoemd - die vanaf de tijd dat vreemde zeevaarders zich in de Scheldemonding waagden op hun weg naar de Walcherse havens, aan de schippers van de koggeschepen, de kraken en de hulken de weg wezen. Het is onmogelijk hier een zo omvangrijk onderwerp uitvoerig te behandelen. Indien echter dit artikel kan bijdragen tot een grotere belangstelling voor de Zeeuwse maritieme geschiedenis dan zal ik mij rijkelijk beloond achten. De loodsen De oudste tijden Een volledig beeld van de geschiedenis van hen die betrokken waren bij de lood sing van de schepen moet hier achterwege blijven. Mogelijk zal in de toekomst nog eens een bronnenuitgave of een publicatie verschijnen die een uitgebreid overzicht geeft van de geschiedenis van de loodsen en het loodswezen. 107

Walacria | 1989 | | pagina 111