17 De Bostulp kwam vóór 1944 op diverse plaatsen op Walcheren als stinzenplant voor. Op de meeste plaatsen is hij na de inundatie echter verdwenen (foto A.M.M.van Haperen). stinzenplanten slechts een (klein) onderdeel zijn van dit vraagstuk. Wij zouden willen pleiten voor een actief ingrijpen gericht op een eigentijds geheel, maar met behoud van karakteristieke stijlkenmerken zonder een bepaalde stijl te "restaureren". Te denken valt bijvoorbeeld aan laanstructuren, zichtassen en opvallende waterpartijen. Binnen een der gelijk geheel zijn er volop mogelijkheden om stinzenplanten en natuurlijke vegetaties te behouden. Hierbij moet met name gedacht worden aan grotere bospercelen die op afstand van de gebouwen der buitenplaatsen zijn gelegen. Direct rondom deze gebouwen kan het accent dan liggen op intensiever tuinonderhoud, bijvoorbeeld in de vorm van een heem- of siertuin. Afhankelijk van de mogelijkheden en wensen van de gebruikers zouden hier de oude soorten volgens de oorspronkelijke tuintradities gekweekt kunnen worden. Verwildering van planten vanuit deze tuinen is geen probleem, mits het maar soorten en rassen betreft die vanouds op Walcheren voorkomen. Felgekleurde cultuurvariëteiten van hedendaagse tuinplanten horen hier niet thuis en verwildering hiervan moet zeker worden voorkomen. Overigens zijn er niet alleen op de oude buitenplaatsen mogelijkheden voor de stinzenplanten. De ideeën van Robinson over "wild gardening" zijn nog steeds actueel. Met name in oudere grote tuinen in de steden en dorpen van Walcheren zijn er ideale mo gelijkheden voor het laten verwilderen van de voorjaarsplanten die onze buitenplaatsen sieren. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat dit leidt tot het uitsteken van planten op de buitenplaatsen. Misschien zouden de tuincentra op Walcheren een pakket authentieke st inzenplanten in hun assortiment kunnen opnemen. Zo'n aanbieding komt ongetwijfeld te gemoet aan een behoefte en dient ook educatieve doeleinden. Op het grensvlak van cul tuur en natuur kunnen stinzenplanten zo nog veel creativiteit en fantasie bij de heden daagse mens losmaken.

Walacria | 1990 | | pagina 19