Op een dag terugrijdend naar huis zag ik aan het eind van de Burg bij de sigarenwin kel van de bekende Middelburgse voetballer Vogel een groepje mensen staan voor een Speciaal Bulletin van de Middelburgse Courant, meldende dat Marinus van der Lubbe met de bijl was terechtgesteld. In gedachten zag ik zo'n Mof al op het verzonken hoofd van Van der Lubbe inhakken, maar de omstanders legden me uit dat het over een valbijl ging, een guillotine dus. We hadden twee schoolclubs: Nihil neutraalen de C.G.B. (christelijk). Beide hadden een orgaan. "Het is tijd dat de Christen-gymnasiast over een Orgaan beschikt dat een fris geluid laat horen". Over deze slogan hadden ze heter moeten nadenken. Nee, er gebeurde nog al wat in die dagen en een alerte leraar had bij de klassieken, bij geschiedenis en aardrijkskunde makkelijk wat aanknopingspunten kunnen vinden zonder direct 'aan politiek te doen'. De omstandigheden waaronder Cleisthenes z'n eerste demo cratie opzette - bij een machtsstrijd tussen aristocratische clans kwam hij op de geniale gedachte het volk. dat traditioneel altijd de dupe was, bij zijn plannen te betrekken en te laten meepraten - zijn ons misschien wel eens verteld, maar dan als een traditioneel inci dent, dal zo'n 500 jaar voor Chr. plaats vond en dat ondermeer tot het schervengericht leidde. Om nu zo'n incident te plaatsen in het breder kader van een tijd. waarin de demo cratie meer en meer in gevaar kwam, moest je niet op ons gym wezen. Dan was de HBS, waar geschiedenis werd gedoceerd door de latere Groningse hoogleraar P.J. Bouman, voor ons 'Jan Kaak', beter toegerust. Toen we onder zijn leiding een van de haast legen darische reizen naar Noorwegen maakten met de 'Tarakan', hield hij op een avond een re feraat over 'de toestand in de wereld', waarin hij precies uiteenzette welke gevaren ons door fascisme, nationaal-socialisme, rassenhaat enz. bedreigden en hij hoopte dat een confrontatie met deze waandenkbeelden ons bespaard zou blijven. Het is wel vreemd dat wij, die toen nog kinderen waren, vijf jaar later opeens tot de volwassenheid zouden wor- 30

Walacria | 1990 | | pagina 32