Conclusie en samenvatting ring( 15). Wanneer we deze gegevens met elkaar combineren dan is een continentale her komst van de spatel zeer aannemelijk. De eindconclusie kan zijn dat. hoewel het toiletgarnituur met de Viking-kuituur in verband gebracht mag worden, het op grond van de nu bekende vergelijkingsstukken het meest waarschijnlijk is dat het garnituur vervaardigd is in Nederland (Domburg/Dores- tad)(16). Afb. 7 a) Zeeflepeltje en naald, Concevreux, Frankrijk. Lengte naald 7.5 cm. Naar Martin 1984. b) Naald met holle bolvomige kop uit een vrouwengraf te Thumby-Bienebeck. Lengte 13.7 cm. Naar Müller-Wille 1976. Het in maart 1989 op het strand van Domburg gevonden zilveren toiletgarnituur kan op basis van de vondstomstandigheden worden gedateerd in de tweede helft van de acht ste of in de eerste helft van de negende eeuw. Het is waarschijnlijk vervaardigd in Neder land. De set werd aan de gordel gedragen of de naald deed dienst om de kleding ter hoog te van de schouder of borst te sluiten. Het is een van de weinige Domburgse vondsten waarbij een verband kan worden gelegd met voorwerpen in Scandinavië. Daarbij moet worden opgemerkt dat er naar de Europese wortels van de Scandinavische filigraankunst nog zeer weinig onderzoek is verricht. Op basis van de nu bekende naalden met bolvor mige kop zou wel eens kunnen blijken dat de in Scandinavische schatvondsten aanwezige 'holle kralen' voor een groot deel van continentale oorsprong zijn. Het ongetwijfeld kost bare toiletgerei moet buiten de vroegmiddeleeuwse nederzetting 'Walacria' verloren zijn geraakt. Hoe het ook zij, in ieder geval is met bovenstaande beschrijving duidelijk geworden dat deze spectaculaire toevalsvondst onze kennis over het vroegmiddeleeuwse Domburg aanzienlijk heeft verrijkt. Het is dan ook verheugend dat de vinder het garnituur aan het Zeeuws Museum in bruikleen heeft afgestaan, alwaar het naast de andere vondsten van het strand van Domburg te bewonderen zal zijn. s 57

Walacria | 1990 | | pagina 59