renden de weg te wijzen. Jacob Cats beschrijft zo'n "vierigh baken" in zijn Sinne en Min nebeelden die voor het eerst in 1618 verschenen. VRiendcnhet tïjn nutte taeckcn Dat'cr acn het ttorre ftranc Stact een 'loot'j;een vierigh baken Dat gchecle nachten brant; \Cant als icinant komt gevaren Mat Jen uyt de voclte zee, Midden uyt de ttoure haren 't Wijtl het (chip een goede rcc. Dit is recht liet cygen vreten Van een vroom en achtbacr man, Die ten Hctuel-vacrts gereten Voor ccn Baken (trcckcn kan. Lact u iieliro Chriftcn, rijten, Lact het tehijncn overat, Ghy moet acn de vrcrclt vijlen, Hoe en vacr men varen tat. afb.l Een vuurbaken uit Sinne en Minnebeelden door Jacob Cats (1816). De tekst boven de af beelding luidt vrij vertaald: Moge Uw licht schijnen ten aanschouwen voor de mensen. Op oude kaarten, en dus ook op die van Walcheren uit omstreeks 1750 zijn op ver schillende plaatsen vuurboeten aangegeven die als bakens voor zeevarenden dienden. Dat is bijvoorbeeld het geval tussen Rammekens en Vlissingen, op het redoute de Nolle, bij de Vycheter, bij Dishoek, bij Zoutelande, Westkapelle aan de dijk, in de duinen van Dom burg en Oostkapelle en op het Polderse Huis (Fort den Haak). Op dit aspect van de kust- beseining zal hier niet verder worden ingegaan. In tijden van oorlogsdreiging en van oorlog was de kustbeseining bedoeld om te waar schuwen tegen vijandelijke aanvallen en landingen, en om vlootbewegingen te volgen. Kightly (5) maakt melding van een keten van vuurbakens langs de kust van Cornwall die in 1588, in de tijd van koningin Elizabeth 1 van Engeland, moesten waarschuwen tegen de aanvallen van Spaanse invasietroepen die door de Armada naar Engeland overge bracht moesten worden. Men kon de vlootbewegingen via de bakens op de heuveltoppen en de kerktorens naar het binnenland doorgeven. Het leger werd dan naar de bedreigde punten gedirigeerd. Het is merkwaardig dat in dit verband al melding gemaakt wordt van strenge discipline die er heerste onder de seinwachters. Een hond als gezelschap was niet 62

Walacria | 1990 | | pagina 64