De vlaggen op Walcheren. Naar Frans voorbeeld ging men er op de Zeeuwse eilanden al vrij spoedig toe over om naast de bestaande berichtgeving met kanonschoten en vuursignalen een of meer vlaggen te gebruiken. Langs de Hollandse kust ging men pas in 1795 met vlaggen seinen. Zeven dagen voor de Franse inlijving van de Noordelijke Nederlanden ontving de bekende voor man van de Patriotten, de seinmeester Theodorus Pantsier, namens het "Committe tot de Militaire Zaaken van Holland" de volgende brief: (9) "Vrijheid Gelijkheid Broederschap Tot verzekering van de veiligheid der stranden dezer Provincie, hebben wij goedge vonden U bij deze aan te schrijven en te gelasten omme te Scheeveninge door twee be kwame. nugtere en het vertrouwen verdienende Persoonen, tot ons wederleggen, wagt te doen houden, en voorts te bezorgen dat door dezelven, bij het verschijnen van Oorlogs schepen of gewapende vaartuigen voor onze kusten, geobserveert en gedaan worden de Zeinen welke ten dien einde hier nevens aan U worden toegezonden. 's-Hage den 9 Mey 1795 Het eerste jaar der Bataafse Vrijheid B. Moerkerk" Op de omloop van het toen bestaande vuurbaken op het Seinpostduin, waar nu nog het bekende restaurant Seinpost gevestigd is, liet Pantsier een vlaggemast van 40 voet plaat sen voorzien van een dwarsbalk, waaraan hij overdag de vlaggen en 's nachts de nodige lantaarns kon hijsen. In sommige gevallen gingen de seinen ook wel gepaard met kanon schoten afb.3 De veertien dagseinen langs de Hollandse kust. 65

Walacria | 1990 | | pagina 67