Vlissingen, omdat alleen die seinen herhaald konden worden naar Frankrijk. Aangezien de semafoorposten in Vlissingen door hun positie in het zuiden van Walcheren de vijand in het noorden niet kon waarnemen, moesten de ballonsignalen schriftelijk aan de Franse seinwachters overhandigd worden. Ze werden dan vertaald in de code van de semaforen om overgeseind te worden naar Boulogne. Dit was een gebruikelijke procedure voor het overbrengen van berichten op punten waar twee verschillende systemen bij elkaar kwa men; het was reeds eerder vertoond in Vlissingen in 1799 en 1803 ten tijde van de vlag- geseinen. De semafoorpost te Vlissingen signaleerde op 31 juli 1809 de aanval op Wal cheren met een opsomming van oorlogsactiviteiten die naar Boulogne doorgeseind wer den, en die waarschijnlijk via Brest met de Chappe telegraaf naar Parijs doorgegeven werden. Tijdens het bombardement door de Engelsen werd het prachtige Stadhuis aan de Grote Markt te Vlissingen (17) met daarop de telegraaf in brand geschoten en verwoest. Waarschijnlijk was de telegraaf op het stadhuis het feitelijke doelwit. Flet is bekend dat de Royal Navy speciale troepen had die getraind waren in het opsporen en vernietigen van telegrafen. Tijdens de verdere oorlogshandelingen zijn de semaforen in Vlissingen en de overige telegrafen op Walcheren, Noord Beveland en Schouwen onklaar gemaakt. De Franse semafoorlijn Antwerpen - Bayonne werd tijdens de Engelse bezetting van Zeeland omgeleid via Breskens. afb.6 Met de hand ingekleurd reclamepamflet van Barker's Panorama van Vlissingen tijdens het bombardement in 1809. Archief Vlissingen. 71

Walacria | 1990 | | pagina 73