De laatste optische telegrafen Met de komst van elektrische telegrafie leek de berichtgeving met optische signalen overbodig. Toch hebben heliografen, lichtseinen met lampen en vlaggeseinen zich lang weten te handhaven, vooral in de zeevaart. Omstreeks 1890 was er bij de Marine en de Landmacht nog een armseintoestel in gebruik 30). Een armseintoestel bestond uit een lange mast met bovenaan een dwarsbalk. Aan die dwarsbalk waren twee onafhankelijk van elkaar draaiende houten vleugels bevestigd, die met handwielen via kabels en katrollen van beneden af in de juiste standen gezet konden worden. Er waren aparte seinregisters voor de landmacht en de marine. Op een oude ansichtkaart van de buitenhaven van Vlissingen is het Marineschip de Reinier Claassen te zien, uitgerust met zo'n seintoestel. Op een overzichtstekening uit 1893 van het Ramschip de Schorpioen staat er ook een aangegeven. Er bestaan verschei dene ansichtkaarten van de Gevangentoren te Vlissingen uit omstreeks 1911 tot 1914 met een armseintoestel er op. Ook nu nog zijn er optische seinen op Walcheren te zien. De zwemmers op het strand worden nog altijd met vlaggen gewaarschuwd over getijden, en of ze met drijvende voorwerpen in zee mogen. Bij de Loodsenwachl in Vlissingen wer den tot voor enige jaren overdag nog seinen met zwarte kegels en cilinders gegeven als de loodsdiensten geheel of gedeeltelijk gestaakt waren, 's Nachts gebruikte men hiervoor ro de en groene seinlichten. Momenteel worden zowel overdag als 's nachts alleen nog sein lichten gebruikt. Hoewel dat met de huidige communicatiemiddelen eigenlijk niet meer nodig is, handhaaft men uit nostalgische overwegingen dit gebruik. 82

Walacria | 1990 | | pagina 84