De zonnewijzers van Vlissingen De veilingcatalogus vermeldt onder no 125: "Een zonnewijzer, staande in de tuin van den overledenen" (19). Blijkbaar is hij gekocht door dr. J.C. de Man, chirurg en gemeentearts te Middelburg (20). In 1895/96 wordt een "Zeer kunstige en eigenaardige equinoxiale zonnewijzer ge schonken door dr. de Man aan het museum van het Zeeuws Genootschap, en indertijd ver vaardigd door J.Ph. de Kanter Philzn. Hij draagt een dier kernachtige opschriften, waarin onze voorouders zoo rijk waren en welke zich als het ware vanzelf in het geheugen hech ten: Het uur loopt ras, zoo ras verloopt ons leven" (21). De wijzer is omstreeks 1896 in de tuin van het museum van het Zeeuws Genootschap aan de Wagenaarstraat geplaatst. Later is hij meeverhuisd naar het tuintje van het Zeeuws Museum aan het Abdijplein. In beide gevallen stond hij niet op een ideale plaats en bo vendien niet goed opgesteld. Het is de moeite waard om hem te restaureren, want het gaat hier niet om een willekeurige zonnewijzer uit 1895, maar om een instrument, speciaal ontworpen door een vooraanstaand Middelburgs geleerde en vervaardigd door een vak man van de 18e-eeuwse traditie. In Vlissingen zijn geen historische zonnewijzers bewaard gebleven. Wel wordt er hier en daar melding van gemaakt. In de Walcherse Arcadia (1717) kan men het volgende le zen: "Onder dusdanige boerterijen kwamen zij op het Westerhoofd, dat verre in zee uit steekt, en pal staat tegen den gedurigen aanstoot der nederstortende watergolvenen die zonnewijzer, die nu bijna een mans lengte hoog is, staat niet alleen dikwijls met gol ven bedekt, maar is nog onlangs afgeslagen, en gelijk gij zien kunt, daarom vernieuwt" (22). Het Westerhoofd liep volgens Dommisse van het Leugenaarshoofd naar het Westen (23). Winkelman schrijft het volgende: "Op het einde van de Westdijk was een plein, de Leugenaar genaamd, dat, naar men wil zijn naam ontleende van de gissingen die er ge maakt werden, omtrent uit zee komende schepenop dit plein stond een windkorenmo- lendoch deze is in het jaar 1723 afgebrokenMen heeft toen dat plein beklinkerd in den vorm van een kompas, en voorzien van vier zonnewijzers in arduinstenen palen of kolommen uitgebeiteldOnder de Fransche regeering is een en ander verdwenen (24). Van deze zonnewijzers zijn geen afbeeldingen bekend, wel van de eerder genoemde op het Stadhuis aan de Grote Markt. De geschiedenis van deze zonnewijzer is niet meer te achterhalen. Zeemanserve Hier stond in 1989 een zeer verwaarloosde, ijzeren zonnewijzertje op de binnenplaats. Het was geschonken door de aannemer ter gelegenheid van het herstel van de oorlogs schade.Het is zeer eenvoudig en sierlijk uitgevoerd met een 3/4 uurschaal en een 3/4 me ridiaancirkel en speciaal voor dit besloten binnenpleintje gemaakt. Van de uurbecijfering was niets meer te zien. In 1989 is op initiatief van de Zonnewijzerkring, contact opgenomen met de huidige beheerder, het Fonds der Zeemans- en Vissersbeurs te Vlissingen (25). 104

Walacria | 1992 | | pagina 106