Technische bibliotheek Zeeland Op het terrein van de Hogeschool Zeeland aan de Edisonweg te Vlissingen staat bij de Technische Bibliotheek Zeeland een modern uitgevoerde, roestvrijstalen zonnewijzer. Het is een ontwerp van ir. K. van der Pols, destijds directeur van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Dergelijke zonnewijzers staan ook bij Delft Gist Brocades en bij het gebouw van de Federatie van Metaal- en Electro-industrie in Zoetermeer. Hij werd in 1965 door de heer van der Pols aan De Schelde aangeboden ter gelegenheid van de ope ning van de Scheldepoortwerf. Tijdvereffeningsmechanisme (foto J.T.H.C. Schepman De uurbecijfering is van 4 uur voormiddags tot 9 uur na de middag wintertijd, met een verdeling in uren. halve uren en vijf minuten. Een bijzonderheid aan deze zonnewijzer is dat de correctie voor de tijdvereffening per twee weken met de hand op de juiste datum ingesteld kan worden. Door een nokkenschijf te verdraaien, kan hiertoe de uurschaal in het equatoriale vlak heen en weer bewogen worden. Dit is nu eens een zonnewijzer die precies gelijk loopt met de klok. Deze zonnewijzer werd hier geplaatst op 24 maart 1980. Met behulp van Reeds Nau tical Almanac is precies berekend wanneer de zon door de plaatselijke meridiaan ging (26). Dat was om 8 minuten voor een. Met behulp van het horloge en de schaduw van twee verticaal geplaatste stokken kon op deze manier de richting van de plaatselijke me ridiaan bepaald worden. De noord-zuid-richting van de sokkel is met een kompas be paald. Vandaar dat de zonnewijzer scheef op de sokkel staat, want het magnetische noor den wijkt 4 a 5 graden af van het astronomische. 106

Walacria | 1992 | | pagina 108