ge en Mikwe) zoals die na het zware verval na de oorlog en de daarop volgende consoli datie resteerden. De gegevens vormden het uitgangspunt voor nader onderzoek naar de oorspronkelijke bebouwing en de mogelijkheden tot restauratie zoals die door de Stich ting Synagoge Middelburg wordt nagestreefd. De opmetingsgegevens konden in de loop van het onderzoek worden aangevuld met waardevol fotomateriaal. De reeds genoemde foto van de synagoge, geeft een goed over zicht van het interieur zoals dat heeft bestaan tot de verwoesting in de Tweede Wereldoor log; zowel opstelling en uitvoering van de banken, de Biema en de vrouwengalerij als af werking en aankleding van de ruimte zijn hiervan af te lezen. De waarde van deze foto is des te groter omdat deze, voor zover bekend, de enige is die een beeld geeft van de niet- verwoeste synagoge. Vrijwel alle overige foto's zijn gemaakt na de verwoesting en tonen muur- en interieurfragmenten in diverse stadia van verval. Een vergelijking van de foto afbeeldingen met de huidige restanten toont het verval en het verlies van waardevol his torisch en cultureel materiaal op indringende wijze. Anderzijds kunnen we ons gelukkig prijzen met de fotografische aandacht die de ruï ne door de jaren heen heeft gekregen. De foto's maken het nu mogelijk een reconstructie van de gebouwen op te stellen. Interessant was daarbij het fotomateriaal dat het vermoe den van een bijzondere kapconstructie bevestigde. De kap bleek uitgevoerd te zijn als een U-vormig omgezet schilddak, een bijzondere en ingewikkelde constructie voor een der gelijk klein dak. De keuze daarvoor is vermoedelijk voortgekomen uit het streven om een kruisvorm in de dakconstructie (zoals die ontstaat bij een tentdak) boven het midden van de synagoge en daarmee boven de Biema, te vermijden. Dit reconstructie-onderzoek vormde de volgende fase in de planvorming en diende duidelijkheid te verschaffen over de vraag welke onderdelen historisch verantwoord kun nen worden herbouwd en van welke onderdelen te weinig exacte gegevens beschikbaar zijn om te kunnen worden gereconstrueerd. De lange planvormings-periode vam 1986 tot de indiening van de plannen bij de gemeente in 1990, had als onmiskenbaar voordeel dat in de loop van de tijd, uit soms onverwachte hoeken, waardevolle informatie beschikbaar kwam die bij snelle planvorming niet in de plannen had kunnen worden verwerkt. Met de huidige beschikbare informatie kan het exterieur van de synagoge en het Mik we, dat wil zeggen het muurwerk, de kozijnen, ramen en de daken, historisch verant woord worden aangevuld en gereconstrueerd in de vorm waarin de gebouwen tot aan de verwoesting in de Tweede Wereldoorlog hebben bestaan. De herbouw van een bouw- en cultuurhistorisch waardevol ensemble wordt hiermee mogelijk. De reconstructie van het exterieur van beide gebouwen gaat uit van nog bestaand muurwerk dat wordt aangevuld; bij reconstructie van grote delen van het interieur zou echter van complete nieuwbouw sprake moeten zijn. omdat met name in de synagoge, af gezien van zogenaamde bouwsporen (afdrukken in de muren, kolombasementen e.d.), geen interieur-elementen bewaard zijn gebleven. Het Mikwe vormt hierop een uitzonde ring omdat zich op de begane grond nog de complete inrichting met restanten van de wandafwerking bevindt. Met betrekking tot het terugbrengen van volledig verloren gegane delen van het inte rieur moet worden afgevraagd, welke de meest essentiële onderdelen zijn voor het karak ter en het functioneren van deze Asjkenazische synagoge en welke onderdelen op een zin nige wijze verenigbaar zijn met toekomstig gebruik. Essentiële elementen in het synagogaal gebruik waren de vrouwengalerij die een 17

Walacria | 1992 | | pagina 19