naar mij dunkt zoowat als te Biankenberge en Heijst, met eenige tamelijk hooge duinen. Niet ver van daar verhief zich zonder twijfel de tempel van Nehalennia Men kan zich niets kalmers en aartsvaderlijkers voorstellen dan het Badhotel en als men niet ge haast is, wat in strijd zou zijn met den geest van het land, dan is men er goed. De lakens der bedden zijn wel een beetje klein, maar basta! a la guerre comme a la guerre! Het huis is netjes en de melk is uitstekend. Des morgens krijgt men bij zijn koffie, thee of cho colade: gerookt vleesch, koud vleesch, eieren en kaas. De wijnen zijn zuiver, het menu van het middagmaal is voldoende en de slaap wordt er door geen geraas gestoord. Op het grasplein kan men croquet spelen, als men ten minste gezorgd heeft, een spel mede te brengen, en is er ook al geen dam- of schaakbord in het hotel, men vindt er toch speel kaarten en een domenospel; - maar men speelt weinig en wandelt veel Tijdens ons verblijf hebben wij aan hel hotel verscheidene rijtuigen gezien, met wapens op de portie ren, met fraaie paarden en knecht en koetsier in zeer stemmige livereien. Om 1 uur kwa men wij terug om te dineren. Er waren zoowat 30 personen aan tafel en ons gezelschap maakte er een derde van uit. Wij hebben gedineerd zooals men aan alle tables d'höte doet, zonder ééne nationale of plaatselijke schotel..." De Belgische gast prees de lieflijkheid van het dorp en de omgeving, maar eindigde zijn artikel wel met enkele kritische kantte keningen:"... hoe komt het dat, terwijl Scheveningen zoo bloeiend is, de zeebaden te Domburg zoo ten achteren zijn? En die voorwereldlijken koetsen! Wat belet om ze te ver vangen door nette nieuwerwetsche koetsjes? En waarom legt men geen tram, als men geen spoor van Middelburg naar zee wil leggen? Maar eigentlijk is het mij niet eens ge bleken dat Domburg er aan hecht om eene zeebadplaats te worden, en ik bemoei mij daar inderdaad met zaken die mij niet aangaan. Alles wel bezien, heb ik er echter recht op door den bouw van het Badhotel. Dat is eene stichting, die men aan vier groote kapitalisten van het eiland verschuldigd is; dat is dus eene eerste poging- eene uitnodiging tot de vreem delingen gericht; en ik geloof dat die wèl komen zullen, maar men moet zorgen dat men den toegang naar dit schoone land zoo gemakkelijk mogelijk maakt!" Hoog en luchtig, schreef deze Belgische gast en daarmee had hij wél een bijzonder heid van Domburg en van het Domburgse Badhotel weergegeven: men had er de ruimte, kon er vrij ademen - een "product" dat in de loop der jaren alom steeds schaarser zou wor den. Het Badhotel draaide slecht, die eerste jaren. De vennootschap die aan de basis ervan had gestaan, werd in 1874 ontbonden, het hotel werd eigendom van een viertal heren en de zorg voor de Zeebadinrichting viel terug op de initiatiefnemers daartoe. De nieuwe ei genaars van het Badhotel zouden wel het paviljoen blijven beheren, tot ook de zorg daar voor in 1880 weer in handen kwam van het oorspronkelijke bestuur van de Zeebadinrich ting. In dat zelfde jaar werd het Comité tot bevordering der belangen van Domburg als bad plaats opgericht, met als voorman de al eerder genoemde H.M. Kesteioo (1842-1918), sinds 1865 gemeentesecretaris van Domburg. Weer werd een vennootschap in het leven geroepen, de NV Domburgsche Zeebadinrichting (1888) met als eerste taak de verwezen lijking van het nieuwe badpaviljoen. Toen dat er eenmaal was, werden het vroegere be stuur en hel Comité ontbonden en gingen alle bezittingen aan de NV Domburgsche Zee badinrichting over. Ter vervanging van het vroegere Comité werd in 1897 de Vereeniging tot bevordering der belangen van de badplaats Domburg opgericht. Opvallend is dat het steeds particulieren zijn geweest die zich zo hebben ingezet voor Domburg, maar zonder 24

Walacria | 1992 | | pagina 26