getrokken, dat betekende 9 "ruime luchtige" kamers meer, en in het middeldeel was van één paar kleine vertrekken een grote kamer gemaakt. Ook aan de wc's, watervoorziening en keuken was veel aandacht besteed. Het Badnieuws schreef aan het einde van het sei zoen dat de heer Vreeburg wél geen berouw zou hebben van zijn investeringen, "wanneer ten minste het aantal logeergasten een bewijs is van eene voordeelige exploitatie". Vreeburg bouwde een dependance op het terrein waar hij 's winters zelf woonde. In de zomermaanden betrok hij enkele kamers in het hotel en stond de dependance ter beschik king van de gasten. In 1898 liet de voortvarende eigenaar van het Badhotel op de duinen het in de tweede wereldoorlog opgeblazen Strandhotel bouwen; de kust werd er versterkt met paalwerk, later beton. De benedenverdieping van het hotel bestond uit een eetzaal met uitzicht op het noorden en westen, een ruime gang, keuken en "buffetkamer", en 8 slaapkamers; op de eerste verdieping bevonden zich 12 slaapkamers en een grote salon, daarboven tenslot te nog een tiental kamers en een flinke zolder. Langs de noord- en westzijde van de bene denverdieping liep een veranda en alle kamers op de eerste verdieping hadden een bal kon. Op de vloeren lag linoleum, de meubels waren van pitch-pine (grenen). In het Bad hotel kookte men ook voor het Strandhotel; huisknechten brachten de pannen in een hooi- kist naar het Strandhotel, daar werd het eten warm gehouden op een fornuis en door een kok "opgemaakt". Beide hotels hadden al vroeg stromend water, door een windmolen aan de rand van het bos opgepompt en in reservoirs in de hotels zelf opgeslagen. Waterleiding kreeg Domburg pas in 1933. Ook riolering ontbrak in de oude tijden, een kuip van opge harkt blad - prima compost - voldeed bijvoorbeeld voor het Badhotel. Het grote gazon werd met een zeis gemaaid: in Vreeburgs tijd hield men ook kippen en varkens bij het ho tel. In 1900 ging Domburg van petroleum op gas over, in de zomer van dat jaar werd aan de Schelpweg een gasfabriek geopend. Daarvoor werden de straten, sinds 1867, met pe- Badhotel ca. 1900 (collectie Zeeuws Documentatiecentrum 27

Walacria | 1992 | | pagina 29