Spionage? Op Boulevard de Ruyter had je een ideale plek om de Zeppelin te zien overdrijven. Net toen we het een normaal gezicht begonnen te vinden stortte hij neer en dat was het definitieve einde van alle Zeppelinvaarten. Op de voorgrond de schoorstenen van de militaire bakkerij in de kazemat ten daaronder. Ze werden afgebroken in 1941 (foto Dert. Vlissingen) ken. In mei 1937 kwam het bericht, dat de "Hindenburg" bij zijn landing in de V.S. (Lake- hurst) reddeloos was verbrand. De Duitsers hebben nog geprobeerd helium, een onbrand baar gas, van de Amerikanen te kopen, maar die vertrouwden de zaak niet en weigerden. Dat was het einde van de Zeppelins. Een ironische bijkomstigheid is wel dat Londen later door een 'afgeleide' van de Zeppelins, de blimp, tegen de Duitse luchtaanvallen is verde digd. Vaders' sneerende verwijzing naar mogelijke Duitse spionage-activiteiten was niet he lemaal ongegrond. Er waren al wat incidenten geweest (er zouden er nog meer volgen) en wij hadden zelf ook een vreemde belevenis gehad. Na school en in het weekend scharrel de ik wel eens langs het strand, vooral bij Domburg, op zoek naar resten van Romeins aar dewerk. Iemand had me verteld, dat die daar soms bloot kwamen en in de loop van de tijd had ik een paar schoenendozen vol van dat spul verzameld, zonder goed te weten of hel wel echt was. Op het strand ontmoette ik toen een man in een pofbroek onder een groenig pak, die me in het Duits vroeg wat ik aan het doen was. Ik vertelde het hem en hij was geinteres- seerd, want, zei hij, hij was zelf archeoloog. Van het een kwam het ander. Eerst maakten we afspraken voor op het strand. Later vroeg hij me of hij m'n verzameling eens mocht zien. hij kwam bij ons thuis, leerde me hoe je met een passer en een centimeter uit een halsfragment een hele kruik kon reconstrueren enz. Dr. Martin heette hij. Op een dag kwam hij langs met een verhaal dat hij, ik meen in Domburg, een tentoon- 52

Walacria | 1992 | | pagina 54