Resultaat van het onderzoek Interpretatie In de nieuwbouwwijk Duinenburg werd van de burchtwal het onderste gedeelte te ruggevonden. De bewaard gebleven hoogte bedroeg ongeveer 60 cm. Op de overgang van wal naar gracht waren plaggen regelmatig gestapeld en tekende zich een spoor van een in de wal gedreven paal af. In het wallichaam zelf waren de zoden veel onregelmatiger ge stapeld. De binnenzijde van het verdedigingswerk liet zich moeilijk vaststellen: naar schatting moet de wal ongeveer 12 meter breed geweest zijn. Hij is aangelegd op een dun ne laag stuifzand die rust op een vlak na de Romeinse tijd gevormde kleilaag (afzettingen van Duinkerke II). Het oude maaiveld van de burcht lag op ongeveer 50 cm boven N.A.R De ondiepe gracht doorsnijdt de stuifzandlaag en reikt tot in de genoemde kleilaag. Aan de binnenkant van de wal is een opeenvolging van woonniveau's aanwezig. Op het oude maaiveld werden kleine fragmenten Badorf-aardewerk uit de 9e eeuw gevonden, hoger in hel profiel ook fragmenten van onder andere het jonger te dateren Pingsdorf-aardewerk. Op het terrein van het Badhotel was de wal aangelegd op eenzelfde ondergrond van duinzand met daaronder klei. De opbouw van de wal, die hier een breedte had van onge veer 16 meter, was nogal onregelmatig. Herhaalde malen werden in het wallichaam houten palen aangetroffen die ongetwij feld de functie hadden de wal meer stevigheid te geven. Onder de wal werd een compleet skelet gevonden. De onderste niveau's op het binnenterrein leverden geen dateerbare vondsten op. Wel kwam op deze hoogte een houten goot aan het licht. Hoger gelegen la gen leverden wel weer het bekende aardewerk-ensemble van Pingsdorf, Andenne en ko- gelpot uit de lie en 12e eeuw op. Het zuidelijke deel van de proefsleuf maakte duidelijk dat op het binnenterrein van de burcht het houtwerk uitstekend bewaard gebleven was. De aangetroffen balken en palen behoorden ongetwijfeld tot een van de (in de lie of 12e eeuw gebouwde) huizen. De indruk bestond dat. nadat de wal buiten functie was geraakt, het burchtterrein spoedig was opgehoogd met klei- en duinzandplaggen tot in de 11 e en 12e eeuw een hoogte was bereikt van 1,5 tot 2 m boven N.A.P. Meer naar het centrum van de burcht, aan de achterkant van het Badhotel, was in 1987 al geconstateerd dat de woon niveau's uit deze periode daar nog hoger waren gelegen en wel op 3,5 tot 4 m boven N.A.P. Gedurende de bewoning stoof vanuit het westen voortdurend zand over het ter rein. Het centrum van de burcht, waarvan we aannemen dat hij cirkelvormig is, ligt op de middelloodlijn van de twee vaste 'walpunten' die we dit jaar langs archeologische weg hebben verkregen (afb. pag. 60). Betrekken we de ligging van het door Huizinga genoem de toponiem 'de Wal' van de kaart van Cornelis Goliath uit 1648 (afb. pag. 61) erbij, dan ligt hel centrum waarschijnlijk aan de zuidzijde van het Groentje, waar de Domburgse- weg, de Ooststraat, de Badstraat en de Schuitvlotstraat samenkomen. Gerekend over de buitenzijde van de wal komen we zo op een diameter van de versterking van 265 meter. De burcht is daarmee groter dan de burchten van Middelburg (200 m) en Oost-Souburg (144 m) op Walcheren en Burgh (200 m) op Schouwen-Duiveland. Nu de ligging van de burcht bekend is, treft ons bovendien het kruisvormig wegenpatroon van eerder genoem de straten, een verschijnsel dat ook van de andere burchten bekend is en waarvan in Oost- 58

Walacria | 1992 | | pagina 60