Betekenis Souburg archeologisch is vastgesteld dat het teruggaat tot de tijd waarin de burcht be woond werd. De naamsafleiding Domburg - duinburcht is door de ontdekking van de ronde burcht nu zeker geworden. De landschappelijke ligging van de versterking is identiek aan die welke bij de ronde burcht van Burgh op Schouwen werd aangetroffen. Beide liggen aan de binnenrand van de toenmalige duinen op de overgang naar het pas drooggevallen klei gebied dat nu onder de naam 'Oudland' bekend staat. De burcht is in de vergetelheid ge raakt doordat hij al vroeg onder het duinzand aan het oog werd onttrokken. Radiokool- De houten goot in de profielsleuf op het terrein van het Badhotel stofdateringen van de houten palen en het skelet zullen duidelijk moeten maken of de duinburcht eerder is opgericht dan de zuidburcht (Oost-Souburg) en de middelburcht (Middelburg). In ieder geval kunnen we er zeker van zijn dat de burcht in het laatste kwart van de 9e eeuw al bestond. Waarschijnlijk werd er aanvankelijk niet in gewoond en was het een echte vluchtburcht. Mogelijk in de 10e. maar zeker in de lie en 12e eeuw werd het hele binnenterrein opgehoogd en vond bewoning plaats. Om de historische betekenis van de ontdekking van de 'duinburcht' in relatie tot de middeleeuwse nederzetting 'Dumburch' en de latere stad Domburg aanschouwelijk te ma ken, volgt hier een beschrijving van de historisch-geografische ontwikkeling aan de hand van een serie van acht kaartjes (zie p. 62) voor de periode van 200 A.D. tot heden (2). 1 (200 A.D.) Ongeveer een kilometer ten noorden van de huidige kern van Domburg lag in de duinen de Nehalennia-tempel waarvan de resten in de 17e eeuw bij kustafslag onder de duinen vandaan kwamen. De bijbehorende nederzetting uit de Romeinse tijd lag vermoedelijk ten zuiden of zuidwesten van de tempel. In de 3e eeuw raakte het gebied ontvolkt. Ter oriëntatie zijn op de kaartjes 1 -7 de contouren van de dorpskom van het hui dige Domburg en van de duinstrook aangegeven (kaartje 8). 59

Walacria | 1992 | | pagina 61