aan de Noorman Heriold. Als de duinburcht van Domburg, waarvan we de ligging nu kennen, - tezamen met Middelburg en Oost-Souburg - deel hebben uitgemaakt van de 'castella recens facta' (vermeld in een bron uit 891), dan dateert hij uit het laatste kwart van de 9de eeuw. Als we de duinburcht als oudste van de drie burchten aanmerken, dan mogen we een ouderdom die teruggaat tot het midden van de 9e eeuw niet uitsluiten. Na der onderzoek van de gevonden houtresten zal hierover mogelijk uitsluitsel bieden. Ge zien de latere parochiegrens tussen Westkapelle en Oostkapelle en de afname van het aan tal gedateerde munten in de noordelijk gelegen begraafplaatsen zou Walichrum in de ne gende eeuw een stuk naar het zuiden kunnen zijn verplaatst. Walichrum Dumburgh mfra castellum 600/800 castellum duinburcht Oost. Domburg Aagtekerke Dumburch Domburg Historisch-geografische situatie van Domburg van 200 A.D. tot heden. Voor v •erklaring zie tekst. 4 (1000 A.D.) De duinburcht zal in de loop van de 10e eeuw zijn functie als verdedi gingswerk tegen plotselinge Viking-aanvallen verloren hebben. De opgravingsresultaten van dit jaar en het eerdere onderzoek in 1986 maken duidelijk dat op een gegeven mo ment het terrein in gebruik is genomen als vestigingsplaats voor een nederzetting. Deze nederzetting zal genoemd zijn naar de burcht aan de rand van de duinen: Dumburch. 5 1100 A.D.) Vóór 1067 werden vanuit de oude handelsnederzetting 'Walcheren' de dochterkerken Westkapelle en Oostkapelle gesticht. De parochiegrens liep juist ten zui- 62

Walacria | 1992 | | pagina 64