Koudekerke Vertrek stoomtram „Walc Stoomtram Walcheren, Koudekerke. Grote belangstelling bij vertrek op de eerste dag?) van de tram naar Middelburg. Rechts de wissel- en seinwachter, die zorgde dat de trams uit Middelburg en Vlissingen niet gelijktijdig konden binnenkomen. Koudekerke, vervolgens op een afstand van 2 tot 3 km langs de duinen naar Westkapelle en Domburg. Een zijlijn Vlissingen (spoor-havenstation)-Leeuwentrap-Koudekerke zou de verbinding Vlissingen-Domburg mogelijk maken. Er werden op deze wijze vele kolen en geiten gespaard. Voor de landbouw was de rou te niet slecht gekozen, maar voor het badverkeer Middelburg-Domburg betekende de rou te een grote omweg. Een plan voor een direkte route Middelburg-Serooskerke-Domburg is dan ook gedurende vele jaren een heet hangijzer gebleven, totdat in 1921 de autobus ten tonele kwam. Zoutelande, Meliskerke, Westkapelle en Aagtekerke kregen een tramsta tion, gelegen op afstanden die varieerden van 900 tot 1500 meter van de dorpskern. Haar eigenlijke bestaansrecht ontleende de tram aan het vervoer van landbouwpro- dukten (suikerbieten, vlas), meststoffen, materialen voor de woning- en wegenbouw, steenkool, bazaltkeien voor de Westkappelse zeedijk, het donderdagse marktvervoer naar en van Middelburg en het zomerse badgastenvervoer naar en van Domburg. Daaronder was ook begrepen de categorie "adel en rijkdom", die mede door de vestiging in 1887 van de beroemde Dr. Mezger "met de gouden duimen" Domburg had gevonden. Vorstelijke personen uit Midden-en Oost-Europa, bankiers en groot-industriëlen uit Duitsland, zij kwamen gewoonlijk per mailtrein in Vlissingen aan en reisden vandaar per tram, meestal zelfs per extra tram, begeleid door directeur Bakker in hoogst eigen persoon naar Domburg. Sommige gasten stelden dermate hoge eisen dat het interieur van een rij tuig speciaal voor hen vertimmerd moest worden. Voordat de tram er was ging dit vorste lijk vervoer per karos. Bekend is het verhaal van de Roemeense koningin Elisabeth, die 71

Walacria | 1992 | | pagina 73