Van de redaktie Walacria is een jaarboek dat aandacht schenkt aan het bijzonder Walcherse. Dat bij zondere is echter tevens algemener herkenbaar. Het maakt Walacria tot een waardevolle bundel voor Walcherenaren en oud-Walcherenaren, voor Zeeuwen, voor iedereen die geïnteresseerd is in het eigene van een streek en in de ontwikkeling die zich daarin voor doet. Wie zich daarentegen vooral bezighoudt met algemene lijnen, zowel in de geschie denis als in de hedendaagse werkelijkheid, die kan in Walacria voorbeelden als steunpun ten voor die lijnen vinden. In dit vierde jaarboek staat het verhaal van de Joodse synagoge in Middelburg, de ruï ne achter de Herenstraat, die na restauratie een nieuwe functie moet gaan vervullen. Een wandeling door de geschiedenis van het Badhotel in Domburg vertelt het verhaal van een Walchers dorp dat beroerd werd door de tijd. Het kreeg door aristocratische en ar tistieke bezoekers een mondaine uitstraling, terwijl de desolate toestand van het Badhotel na sluiting in 1972 een ander Domburgs tijdperk begeleidt. De memoires van Bert Teunis als voortzetting van zijn in Walacria 2 en 3 gepubliceer de persoonlijke herinneringen zetten de klok terug in Vlissingen. De herkenning door tijdgenoten en de nieuwsgierigheid van nieuwe generaties naar het gepersonifieerde toen maken zijn verhaal tot een voor velen boeiende documentaire. De burg van Domburg archeologisch eindelijk ontdekt. Dat is de bijdrage van provin ciaal archeoloog Van Heeringen. Hij doet daarmee verslag van de opgravingen van maart 1991. Illustratieve kaartjes geven een beeld van de ontwikkeling van Domburg en van de situering van de burg. 'Trams op Walcheren' is het nostalgische relaas dat begint bij de paardetram en eindigt bij de elektrische vorm van openbaar vervoer over Walcheren. Beiaardklanken over Walcheren. Een hemels geluid? Ja, maar niet voor iedereen. Wie van zijn nachtrust wilde genieten was in Middelburg beter af dan in Veere. Ten slotte zonnewijzers op Walcheren. Er waren en zijn er meer dan u denkt. Laat u met Walacria leiden naar bijzondere exemplaren. Dit is het vierde deel van Walacria. Elk deel voor zich is een waardevol geheel, dat uit eenlopende verhalen over Walcherse onderwerpen bundelt. De serie voegt daar waarde aan toe. De verzamelde jaarboeken vormen een tijdsdocument. Ze geven een beeld van onderwerpen die hetzij een actuele betekenis hebben of actueel in de belangstelling staan. Met die intentie heeft de redactie de bundel samengesteld. Walacria: een kroniek met toe komstwaarde! De redactie W.G. Beeftink C.F. Bos A.P. de Klerk M.L. Kiihler-Van Hengel D.M.A. Noorlander-Van der Lee C.H.J. Peters A. Teunis

Walacria | 1992 | | pagina 7