De kleinere klokken met hun hamers, tijdelijk huiten de toren opgehangen tijdens de reparatie werkzaamheden aan het carillion van het Veerse stadhuis (foto gemeente-archief Veere maakte stiften zitten zodat er eigenlijk geen twee precies gelijk zijn. De draadverbinding met de hamers van de klokken is erg lang omdat de speeltrommel en het slingeruurwerk niet in de slanke toren konden worden geplaatst. Zij staan op de stadhuiszolder. De lange draadverbinding is er de oorzaak van dat de melodieën voor het hele en halve uur wat primitief overkomen, maar op die manier goed in de pas lopen met de ouderdom van het stadhuis. De huidige stadsbeiaardier is K. van Eersel. Hij speelt 's zomers op donderdag van 15 tot 16 uur en op zaterdag van 20 tot 22 uur; 's winters alleen op donderdag om de twee we ken. Arnemuiden, de kerktoren ln het begin werd opgemerkt dat men pas van een beiaard of carillon kan spreken als het om een voldoende aantal klokken gaat, zodat zij door middel van een klavier kunnen worden bespeeld. In de kerktoren van Arnemuiden hangt echter een klokkenspel dat wel iswaar alleen electrisch tot klinken kan worden gebracht, maar hier toch zeker de aan dacht verdient. De elf klokken werden in de jaren 1554 tot 1557 door de Mechelaar P. van den Ghein gegoten voor een spel in het klooster Roozendaal te Walem in België. Tijdens de gods dienstige onlusten werd het carillion geroofd en via een Antwerpse koopman aan Arne muiden verkocht om in de toren van de kerk te worden geplaatst. Bijna tweehonderd jaar later, in 1858, kregen de klokken een plaats in de toren van de ter plekke nieuwgebouwde 92

Walacria | 1992 | | pagina 94