Een stukje theorie De tijdvereffening Er is nog zo'n fraaie tuinzonnewijzer te vermelden, die eveneens op particulier terrein staat. Dat is een gesmede ijzeren hoepelsfeer, welke geplaatst is als vervanger van een destijds verloren gegaan exemplaar op het voorplein van het nu weer bewoonde kasteel Ter Hooge in Middelburg (3) Het is een vakkundig vervaardigde hoepelsfeer, gemaakt door een klassieke smederij (4). De diameter van de uurschaal is 62 centimeter. De tijd wordt aangegeven in Romein se cijferswan VI uur 's morgens tot VI uur 's avonds. Het is jammer dat de maker niet de moeite heeft genomen om bij dit mooie exemplaar een goede gebruiksaanwijzing te ge ven; dan was het op de juiste manier opgesteld om de plaatselijke zonnetijd aan te geven. Wanneer men als achteloze toeschouwer de tijden die een zonnewijzer aangeeft ver gelijkt met het exact lopende kwarts horloge, dan komen die nooit met elkaar overeen. Wat is er aan de hand? (5) Men moet weten waar de zonnewijzer staat. Dat wil zeggen, men moet de juiste breedte- en lengtegraad opzoeken op een topografische kaart (6). Walcheren ligt gemid deld op 51 graden en 30 minuten Noorder Breedte. Dat is dan de hoek die de stijl met het horizontale vlak moet maken om hem evenwijdig aan de aardas te laten lopen. Die stijl moet, om een juiste aflezing te verkrijgen, op het astronomische noorden gericht worden, of -anders gezegd- evenwijdig lopen aan de plaatselijke meridiaan. Hij wijst dan naar de poolster. Met behulp van een rekensommetje en het horloge kunnen we precies berekenen op welk tijdstip de zon door de plaatselijke meridiaan gaat. De wereld is, rekening houdend met de landsgrenzen, verdeeld in 24 tijdzones van elk 15 graden geografische lengte met een tijdsverschil van telkens 1 uur. Wij bevinden ons in de tijdzone die ongeveer loopt ter weerszijden van de meridiaan van 15 graden Ooster Lengte. Dat wil zeggen: als de zon op 15 graden Ooster Lengte precies in het zuiden staat, ofwel daar door de plaatselijke meridiaan gaat. dan is het in die hele tijdzone op de klok twaalf uur (7). Op pagina 777 van teletekst zijn die tijdsverschillen van die tijdzones goed te zien. Walcheren ligt gemiddeld op 3,5 graden Ooster Lengte. De zon moet zich van 15 gra den Ooster Lengte naar 3,5 graden Ooster Lengte verplaatsen om op Walcheren door de plaatselijke meridiaan te gaan. De zon heeft 4 minuten nodig om zich 1 graad over onze aardbol te verplaatsen. Het tijdsverschil tussen de klokketijd en de plaatselijke zonnetijd is hier dus: (15-3,5)x 4 minuten 46 minuten. Dat betekent dat als een zonnewijzer hier 12 uur aanwijst, het op ons horloge ongeveer kwart voor een, en in de zomer kwart voor twee is. Maar er schuilt nog een addertje onder het gras, en dat is de tijdvereffening. Tot het eind van de 18e eeuw zette men de openbare uurwerken om de paar dagen ge lijk op de tijd die zonnewijzers aangaven, want dat was de plaatselijke tijd waarnaar men zich richtte. Omdat de aarde zich niet regelmatig om de zon beweegt, loopt de zonnewij zer nu eens voor en dan weer eens achter bij een min of meer regelmatig lopend uurwerk. Een mooi voorbeeld van zo'n combinatie zonnewijzer/klok is te zien op een 18e-eeuwse prent van het in 1809 verwoeste stadhuis aan de Grote Markt in Vlissingen. Tussen de ko- 97

Walacria | 1992 | | pagina 99