gsjfa, Gezicht op Vee re (met stadhuis en Campveerse Toren), circa 1950. (Gemeentearchief Veere) Wetenschappen. Begrijpelijk dus dat het rapport van Cuypers nu niet bepaald in goede aarde viel. Ondertussen bleek ook de toren van de kerk dringend aan herstel toe. Dat zou minstens een paar duizend gulden gaan kosten. Geld hiervoor kon De Stuers vooralsnog moeilijk los krijgen. Bovendien subsidieerde het Rijk in deze jaren ook al het herstel van de stad huistoren. Daarom was het beter om voorlopig met de kerktoren maar te wachten totdat de stemming in de Kamer wat zou zijn bijgedraaid; pas in 1883 begon men aan het herstel. De volgende twee decennia werd er aan de kerk en toren heel wat getimmerd, gebouwd en weggebroken. Daken en goten werden onderhouden, scheuren in de muren hersteld, en de Franse betimmering weggebroken. De kosten van herstel van de kerk en de toren bedroe gen over de jaren 1879 tot 1889 6.189 gulden. Het zou nog jaren duren eer de Grote Kerk een bestemming kreeg: tijdens de mobilisatie van 1914-1918 werden er opnieuw soldaten in gelegerd. Daarna volgde een jarenlang gebruik als opslagplaats. In 1975 werd de kerk, na een grondige restauratie, ingericht als cultureel centrum. Maar hiermee was er nog geen einde gekomen aan de financiële lij densweg. Er bestaan nu plannen om de Kerk te verbouwen tot luxe appartementen. Het stadhuis Behalve over de rijksgebouwen en vestingwerken ontstond er in de tijd van De Stuers ook veel beroering over de gemeentebezittingen. Hiertoe behoorden onder andere het stad huis, de beker van Maximiliaan van Bourgondië, de Cisterne, de beide Schotse huizen 18

Walacria | 1993 | | pagina 20