markt-Kromme Weele of Gortstraat-Vlissingsestraat. Met daarnaast nog tal van andere mogelijkheden; te veel om op te noemen. De op hun 'traditionele' bekwaamheden gese lecteerde architecten (ongeveer een vijfentwintigtal) kregen de opdracht deze sfeer in de nieuw te construeren openbare ruimten terug te brengen. Als best geslaagde voorbeelden gelden de Korte Burg en de Groenmarkt, met aan de zuid- wand het enige 'stijlzuivere' openbare gebouw uit de herbouwperiode, namelijk het Huis van de Polder Walcheren. Momenteel loopt de procedure om het gebouw op de gemeente lijke monumentenlijst te plaatsen, naast een dertigtal nog (vrij) gave zakenpanden die enige tijd geleden de officiële status verkregen van gemeentelijk monument. Dit rechtst reeks met de bedoeling ze te behoeden voor misplaatste verbouwingen van de onderpuien ten gerieve van veronderstelde rendementsverbetering van het bedrijf dat daar huishoudt. Met zekerheid kan gesteld worden dat de veronderstelde 'Middelburgse Sfeer' zeker niet is gerealiseerd in de Bachtensteene. In de volksmond stond deze straat bekend als 'het Het Huis van de Polder Walcheren gezien aan de achterzijde. Een volgens 'traditioneelconcept ontworpen openbaar gebouw. Er loopt een procedure het gebouw op de gemeentelijke monumen tenlijst te plaatsen). (Foto E. Engel) Vaticaan'. waar de Brabants-katholieke stijl van de 'Bossche School' zijn stempel drukt. Door deze architectuur te introduceren was al bij voorbaat vast te stellen dat het 'sfeer beeld' onmiddelburgs zou worden. Het hoogtepunt van de traditionalistische wederopbouwstijl hadden natuurlijk de Markt, het Plein 1940 en de Lange Delft moeten zijn. Maar het algemene niveau stelt teleur. Zó zelfs dat inmiddels ook wel een lijst kan worden samengesteld van panden die net zo goed geheel kunnen worden afgebroken en vervangen door goede eigentijdse architectuur. De beoogde pleintjes zijn allemaal mislukt. Het Bodenplein had niet eens mogen bestaan. Bedoeld was ter weerszijden van de Stadhuisstraat een gevelwand te realiseren. Doch 49

Walacria | 1993 | | pagina 51