Spreeuwpot uit ca. 1480, afkomstig van het voormalige kasteel Baarland. Lengte 28,5 cm; Diameter 22 cm. (Foto J. Schepman Bovenstaand 15de eeuwse type komt op verscheidene plaatsen voor in Nederland, onder andere in Zutphen, maar enig verband tussen al die potten is niet vast te stellen. De bijzonderheid is dat de roofopening in de bodem aangebracht is, terwijl de pot met zijn afgeplatte zijkant tegen de muur hangt. De roofopening wordt afgesloten met een kera misch dekseltje en vastgezet met een stokje dat door twee doorboorde lipjes gestoken wordt. Bij het afgebeelde exemplaar ontbreekt het bovenste lipje. Deze potten zijn geschonken aan het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, waar ze nu te zien zijn in de open opstelling. Jammer genoeg is één van de twee potten 'te mooi' gerestaureerd, zodat er van het oorspronkelijke trefzekere vakwerk weinig meer te zien is. De roofopening is met een houten plankje afgesloten, en dat is niet origineel. Middelburg De 17de eeuwse Middelburgse spreeuwpot is uitvoerig beschreven door mevrouw van Benthem Jutting"71. Duidelijk is aan een scheefgeplaatst oor te zien dat deze pot met de afgeplatte zijkant en de roofopening tegen de muur gehangen werd. De hals is beschadigd. Het doorboorde stompje klei voor de bevestiging van het aanvliegstokje ontbreekt. Vlissingen Uit schervenmateriaal, gevonden in een beerput van enkele afgebroken huizen aan de Palingstraat, kon een 17de eeuws vogelpotje worden samengesteld. Het is een type zonder ophangoor. dat met de platte bodem tegen de muur hangt. De diameter van de invliegope- ning is 3,6 cm. Dat is te klein voor een spreeuw, maar groot genoeg voor een mus"8,. 63

Walacria | 1993 | | pagina 65