Links: Onze huisarts, dokter Wolters, was tevens een enthousiast amateur-fotograaf, die elke nieuwe camera in ieder geval proberen wilde. Rechts: Kapitein Van der Slikke, de garnizoenscommandant, was vooral in gala een indrukwekken de figuur. In 1940 werd hij krijgsgevangen gemaakt. Hij overleed in 1943 in Polen. Foto 's Gemeentearchief Vlissingen vrij exclusieve liefhebberij. Goede camera's waren duur en onhandelbaar, filmmateriaal kwam in cassettes, een juiste belichting vereiste grote ervaring, voor ontwikkelen en afdrukken had je een hele installatie nodig en wie had er ruimte voor een donkere kamer? Als je een goeie foto van jezelf of je familie wilde hebben, deed je dat niet zelf. Je ging naar een 'fotografisch atelier', waar je mooi opgedirkt in een stoel werd gezet naast een klassieke zuil van gips of een bos bloemen en dan doodstil naar 'het vogeltje' moest kij ken. Na een week kon je het resultaat komen halen. Veel van die oude foto's tonen aan de strakke, weinig spontane gezichten duidelijk de inspanningen, die eraan vooraf waren gegaan. Het nieuwe pak. de vers opgedraaide snor, de feilloos geplooide rok, het kappers- hoofd, je leest het er allemaal aan af. Preuninger, op de hoek van de Vrouwenstraat en de Walstraat, had zo'n atelier. Om klan ten te lokken, had hij voor een raam een prachtig meisjesportret opgesteld, dat bij moeders dierbare en bij mannen verliefde blikken opriep. Jaren heeft dat kind daar gestaan en ze werd maar niet ouder. Dert, aan de Nieuwedijk kon dat ook, maar die ging toch liever de straat op en fotografeerde stadsgezichten, het binnenvaren van de vissersvloot en vooral het 'overslaan' bij de november- en januaristormen. Dan klom hij met z'n zware kast op het kustlicht of op het dak van Hotel Noordzee Boulevard en maakte foto's, die nu alle maal historische waarde hebben, want het overslaan komt niet meer voor en de vissers vloot vaart niet meer binnen. Deze mensen waren min of meer eenlingen in hun vak, een zekere pioniersgeest kun je ze 87

Walacria | 1993 | | pagina 89