terrein langs de nieuwe haven binnen 6 jaar huizen moesten bouwen 'tot chiragie van de stad'. Eveneens een eeuw later, toen in diezelfde hoek van de stad op een open terrein nieuwe bebouwing tot stand kwam. Het betrof een uitbreiding binnen de wallen die een paar straten omvatte tussen de Lange Delft en de haven, maar niet zo'n complete buurt zoals er in Zierikzee een tussen de Oude en de Nieuwe Haven ontstond. Deze straten. Herenstraat en Sint Jansstraat, kregen gevelwanden afwijkend van de destijds in de stad gebruikelijke. De stadsregering bevorderde het classicisme en bepaalde dat nieuw uitge geven stadsgronden moesten worden bebouwd 'op twee stagieën hoogte en op gelijcke forme met Italiaansche gevels'. In de Herenstraat kunnen we dat nog goed zien: huizen In het straatbeeld in de Herenstraat overheersen huizen met twee verdiepingen en een lijstgevel: resultaat van een stadsverordening uit de 17de eeuw. (Foto Kees Bos, 1994). van twee verdiepingen met in plaats van een geveltop horizontale beëindiging met een lijst. Hier kondigde, midden 17de eeuw, de 'rechte' gevel van de 18de en 19de eeuw zich al aan. De pogingen in de 18de eeuw ondernomen om het Molenwater tot een 'Middel burgse Vijverberg' te maken (met monumenten als de Koepoort, het IJkkantoor, de nieu we Lutherse kerk en het woonhuis van De Munck), hadden de bedoeling de stad in die hoek te verrijken met een sierlijke wandeldreef. Het was niet een plaats waar de rijken zich kwamen vestigen. In het oude Middelburg was, evenals in de overige Zeeuwse ste den, de voornaamste categorie woonhuizen (familiehuizen) her en der in de stad te vin den, op de Markt en in de Lange Delft, maar ook een in de Wagenaarstraat, een in de Koepoortstraat, enzovoort. De volkswoningen waren eveneens over de stad verspreid. Als een conglomeraat volkswoningbouw, om een moderne term te gebruiken, kon beschouwd worden de huizenrij op het Bastion. Ook, als men wil, maar dan van een bepaald genre, hel Bagijnhof aan de rand van de stad. (Hofjes waren in Middelburg ken- 10

Walacria | 1994 | | pagina 12