den en de omgeving. Met de belangstelling voor het historische monument was het in de 19de eeuw pover gesteld. Het is niet zo moeilijk dit met meer voorbeelden te illustreren dan de zojuist al genoemde Pieterskerk en het Huis Hardinck, maar dat zou te ver voeren. Tegen het einde van de eeuw maakten overigens wel gereconstrueerd- en gefantaseerd- oud in het stadsbeeld hun opwachting op basis van particulier initiatief en bij objecten die zich daarvoor leenden: de Sint Joris-doelen, de Sint Sebastiaansdoelen, het V.V.V.-kan toor aan de Markt, een paar geveltjes aan de Balans naast de Abdij De eerste helft van de 20ste eeuw bracht wat villa-bouw aan Bolwerk en Singel en, als nieuw gegeven, de toepassing van het statuut van de Woningbouwvereniging. Voor de uit 1919 daterende Algemene Woningbouwvereniging ontwierp architect J.C. van Epen in Ter plaatse van het vroegere Bagijnhof zijn in 1923 in opdracht van de Algemene Woningbouwvereniging woningblokken gebouwd in aan de toenmalige 'Amsterdamse School' verwante stijl. (Foto Kees Bos. 1994). 1923 woningen op het terrein van het vroegere Bagijnhof. De daar nog aanwezige oude pandjes zijn (oen afgebroken. Buiten de wallen bouwde dezelfde architect voor dezelfde vereniging, maar nu in samenwerking met de architect van de (christelijke) woningstich ting Volksbelang uit 1918, J.A. Vertregt, achter de Veerse Singel de buurt Nieuw Middelburg. Voor de bouw van middenstandswoningen heeft de stad omstreeks 1930 een terrein bouwrijp gemaakt buiten de Noordsingel, het zogenaamde Park van Nieuwen- hove. Voor renteniers en andere kleinbouwers waren ad libitum langs de uitvalswegen kleine kavels beschikbaar voor woninkjes in lintbebouwing. Dit alles had voor het beeld van de binnenstad als geheel weinig te betekenen. Daar komt bij dat het terugleggen van de rooilijn (een ziekte waar men elders nogal eens door geplaagd werd) in Middelburg slechts in beperkte mate is geschied. We zien het op de 12

Walacria | 1994 | | pagina 14