Bree en bij het Postkantoor in de Lange Noordstraat. Vernieuwing kwam in het winkelge bied nogal eens voor, meermalen alleen van de pui, maar elders in de stad was het optrek ken van een totaal nieuwe, in vormprincipe van de bestaande bouw in de omgeving sterk afwijkende gevel, zoals in 1902 Dam 32-34 voorde bankiersfirma Zip en Van Teylingen, uitzondering. Kortom, de stad binnen de wallen als totaliteit, 1500 a 2000 panden, groot en klein, riep in 1940 een relatief gelijkmatig beeld op van 18de- en 19de-eeuws-op-oudere-basis. Dat kwam hoofdzakelijk door het grote aantal beschikbare huizen gezien het aantal inwoners, waardoor nieuwe bouw op grote schaal overbodig was. De invloed van de traditie bij ver nieuwingen van gevels van eenvoudige panden valt ook als factor te noemen, evenals de relatief geringe welvaart. Het laatste waar we aan moeten denken is opzettelijk streven van de overheid naar karakterbehoud. De economisch weinig rooskleurige situatie aan de vooravond van de tweede wereldoor log kwam duidelijk aan het licht na de catastrofale brand in de Lange Delft van 1929. die ongeveer 20 panden in de as legde. Er was geen sprake van dal het gat spoedig opgevuld kon worden. Het nieuwe 'Hotel Verseput' vertoonde zich een tijdlang als een eenling. De gevel ervan liet zien hoe weinig mogelijkheden het Middelburgse binnenstadskavel bood voor bouw volgens de eigentijdse principes en waar het toepassen van de Nieuwe Een brand in de Lange Delft verwoestte in 1929 onder andere het in een 18de-eeuws pand gevestigde Hotel Verseput, waarna wederopbouw volgde in moderne stijl Nieuwe Zakelijkheid). (Foto's D.P.Cornelisse, coll. auteur). 13

Walacria | 1994 | | pagina 15