Walcheren krijgt de primeur van een grootscheepse herverkaveling, gevat in een speciale wet. Pas later komt bij ruilverkavelingen elders in Zeeland het milieuverzet in verzet. Bij de eerste tekenen hiervan hoor ik Commissaris De Casembroot ironisch zeggen: De ruil verkaveling bij Axel kan, denk ik, niet doorgaan; er schijnt een bever te zitten.' Cultureel is er enige opleving. De Zeeuwse Volksuniversiteit wordt opgericht en richt zich met lezingen vooral op de volksopvoeding. In Middelburg speelt de film 'In de tuin van Allah' met Dietrich en Boyer. Kinderen beneden de achttien worden in die tuin niet toegelaten. Geallieerde soldaten krijgen een Liberty Variety Show aangeboden. Ik lees in de krant terug dat ik de master of ceremonies ben geweest. De Tribunalen veroordelen de veelal kleine politieke delinquenten. Over de toekomst wordt nog niet erg diep nagedacht. De Stichting Herstel Zeeland wordt opgericht, voorloper van het Economisch Technologisch Instituut. Ze houdt zich onder meer bezig met de toewijzing van autobanden en de miezerige schadevergoedingen. De Stichting Herbouw Walcheren en het Streekbureau Walcheren zetten zich in voor een planmatige opbouw. Hetzelfde doet de Snelcommissie Walcheren met een baanbrekende planologische studie. En niet te vergeten de internationale actie 'Plant een boom op Walcheren'. Begin 1946 verschijnt de brochure 'Er op of er onder' van de ingenieurs De Vink en De Ranitz. Zij geselt de apathische instelling en geeft lijnen aan voor een vernieuwing van de economie. Opvallend is het al eerder gedane voorstel de Bevelanden en Walcheren - het latere Drieëilandenplan - met elkaar te verbinden. Ook wordt de strijd tegen het sterke geografische particularisme aangebonden: het land van Hulst tegen Hulst, Hulst tegen Terneuzen en Terneuzen tegen de 'regenten van Middelburg'. Daar zijn we nog niet verin gevorderd. Uitbreidingsplannen komen tot stand voor Middelburg - met een nieuwe brug over het kanaal en een (nog altijd verwachte) rondweg ter hoogte van de begraafplaats! -, voor Vlissingen en-door metselaar Roelse-voor Westkapelle. In 1947 neemt de Maatschappij voor Nijverheid en Handel het initiatief tot een groot congres over de Toekomst van Zeeland, dat velen heeft geïnspireerd. Het voorgaande verhaal geeft de sfeer aan waarin nu de ontwikkeling van Walcheren documentair aan de orde komt. Zeeland werd langzaam wakker en attent op zaken van langere termijn. Helaas is de watersnoodramp van 1953 een nieuwe schok en pas dan komt er een operationele visie op wat structureel nodig is. Demografie Walcheren deelde tot in de jaren zestig in de stagnatie die ook Zeeland kenmerkte. Het belangrijkste kengetal voor de sociaal-economische ontwikkeling van een gebied is het inwonertal. Van 1940 tol 1990 nam Nederland toe van 8,8 tot 14.9 miljoen inwoners, dat is met 69%. Voor Zeeland waren deze cijfers 255.000 en 356.000, een groei van 39%. Walcheren groeide van 70.300 lot 109.205 inwoners, dus met 55%. Voor de Kanaalzone Walcheren - de twee steden plus Souburg - gelden de volgende cijfers: van 46.800 tot 84.300 inwoners en 80% en voor het platteland van Walcheren van 23.500 tot 25.900 inwoners of 10%. Dat laatste is vergeleken met andere landbouwstreken geen slecht cij fer. 40

Walacria | 1994 | | pagina 42