De Joodse begraafplaats aan de Walensingel te Middelburg A. Vos Verspreid over het gehele land liggen begraafplaatsen die in stilte getuigen van een joods verleden. Dikwijls zijn zij de enige zichtbare restanten van wat eens bloeiende joodse gemeenschappen waren. Ook Zeeland telt enke le van deze monumenten. In Goes en Zierikzee vinden wij er een. In Vlissingen zelfs twee. In deze steden zijn de synagogen verdwenen maar de begraafplaatsen zijn er nog. Op de joodse begraafplaatsen van Vlissingen, Goes en Zierikzee is al tientallen jaren niet meer begraven maar toch ver tellen zij het verhaal van een vrijwel verdwenen gemeenschap. Reeds voor de Tweede Wereldoorlog hadden kleine joodse gemeenten, kehillot, te kam pen met het feit dat velen wegtrokken naar de randstad en, in mindere mate toch ook wel, met assimilatie. Vooral gemengde huwelijken hebben de assi milatie bevorderd. En wat er in het begin van de jaren veertig over was van de vroegere kehillot zou in de oorlog worden weggevaagd. Ook Middelburg kent twee joodse begraafplaatsen waarvan er een, de Portugees-Israliëtische aan de dodengang, elders werd beschreven. De andere, de Asjkenazische, oorspronkelijk alleen bestemd voor joden wier voorouders uit Midden- of Oost-Europa kwamen, is nog steeds in gebruik. Aan de Walensingel van Middelburg ligt deze begraafplaats ingeklemd tus sen de Tangent, een verkeersader, en een park dat vroeger onderdeel was van het bolwerk van Middelburg. Doordat de 'Halachahde joodse tradi tie gebaseerd op Torah en Talmoed, het ruimen van graven verbiedt en de overheid dit respecteert, zijn beide begraafplaatsen blijven bestaan en vor men zo een documentatie van joodse begrafeniscultuur. De begraafplaats aan cle Walensingel vertelt het versteende verhaal van de joodse gemeen schap van Middelburg, vanaf haar ontstaan in de 17de eeuw tot op deze dag. 50

Walacria | 1994 | | pagina 52