Burgemeester van Woelderen in Koudekerke, met ambtsketen. (Gemeentearchief VIissingen). de middag komt onverwacht het gerucht dat de Vesting Holland zich heeft overgegeven, maar later rijdt er een vrachtauto met soldaten door het dorp die roepen dat het bericht gelukkig niet waar is. Op het Dorpsplein worden witte plakkaten aan de bomen gespijkerd om ons een hart onder de riem te steken. 'Proclamatie De Commandant van Zeeland maakt bekend: 'Onze troepen, bijgestaan door zeer sterke strijdkrachten van onze bondgenoten, bieden den vijand krachtige weerstand, hulptroe pen blijven toestromen. Ondanks alle tegengestelde geruchten zijn wij vastbesloten onze Nederlandse plicht tot het uiterste te volbrengen. Steunt onze troepen door kalme vastbe radenheid en hecht geen geloof aan praatjes. De Commandant van Zeeland, H.J. van derStadt. Ziezo, eindelijk duidelijke taal. Burgemeester Dregmans van Koudekerke staat op de stoep van het gemeentehuis en spreekt de mensen toe. 'We vechten door en we geven niet op. Leve de Koningin, leve ons vaderland.' In de avondschemer cirkelt een tweedekkertje laag boven de Groeneweg alsof de piloot een plekje zoekt voor een noodlanding. Later verdwijnt het vliegtuigje achter de duinen. De volgende morgen vertellen de soldaten dat het twee officieren waren, die krijgsgevan genschap wilden ontlopen. Ze waren op het stuk strand zonder paalhoofden bij Valkenisse geland en na zonsopgang weer opgestegen om verder de kust naar het zuiden te volgen. 67

Walacria | 1994 | | pagina 69