weerszijden een rij, zijn nog in leven. Daar de oude Middeburgsche haven later boven dien ingestroomd is, althans ten deele, is de mooie boomgaard in die haven ook ver woest. Meer dan de helft der boomen is dood door het zeewater. Alleen de boomen op de hoogere kanten leven nog. De wandeling Middelburg-Nieuwland heeft dan ook zijn vroegere aantrekkelijkheid verloren, maar is natuurlijk wel eigenaardig wegens de vernielingen en de waterschade Grenadierpolder De Grenadier bij Nieuwland heeft maar kort onder water gestaan: 'Dat hier nog plan tenleven aanwezig is komt, omdat de Grenadierpolder al vroeg van het eigenlijke Walcheren is gesoleerd, doordat het gat in den Nieuwlandschen weg, waardoor het water binnenstroomde, al spoedig is gedicht. Anders is het op het eigenlijke Walche ren: 'Het afsterven der boomen ging eigenaardig toe. Veel boomen botten in April of begin Mei normaal uit. Er kwamen kleine olmenblaadjes voor den dag en de fruitbo men begonnen prachtig te bloeien. Veel boerenmenschen zagen het met blijdschap aan. Maar de vreugde was kort; na 4-5-6 dagen verdorde alles en nu voorgoed. Er waren ook soorten, die heelemaal niet meer uitbotten. Nu is Walcheren één boomengraf geworden. Overal komen nu groene wieren aan stammen en takken, iets beneden de hoogwaterlijn, ook de muren der nog noet ingestorte huizen hebben zoo'n wierenzoom. In de Grenadierpolder liggen veel groenwieren op de laagste gedeelten op den bodem. Hier is het vooral de Enleromorpha prolifera. De groenwieren in het eigenlijke Walcheren heb ik nog niet gedetermineerd, omdat mijn wierboeken in Middelburg in het Museum lig gen. Van enkele zeldzame planten uit Walcheren heb ik toevalligerwijs den vorigen zomer stekken in mijn tuin gezet. Dat zijn de laatste restanten van de rijke flora van Zeelands tuin Verdwijnende gebouwen 'Nu weer hier, dan weer daar verdwijnt er een boerderij heel of half. Het is triest om te zien. De bewoners komen nu en dan eens op den dijk kijken, hoe het met hun gebou wen staat en gaan dan stil naar huis om daar te vertellen, wat er weer al vernield is, voorzoover zij het zien kunnen En altijd zijn ze even onbewogen en beheerscht. Zichtbare gemoedsaandoenigen toonen ze nooit. Maar wie meent, dat ze geen gevoel hebben, kent den Walchersen mensch niet; hij is beheerscht, altijd ten volle zich zelf meester en zeer waardig in zijn gedrag. Ze zijn trots zegt iemand, die ze niet kent. Maar ook dat is maar half waar. Ze zijn karaktervast en hebben te veel eergevoel om zich in het publiek over te geven aan smartgevoelens, die zij alleen aan hun intiemste kennissen toonen.' Aanspoelend hout 'Evenwijdig aan den Nieuwlandschen weg loopt de Oude Westhavendijk, in gebruik als schietbaan en bij de bezetting destijds als bergplaats van oorlogstuig, als granaten enz. Deze is eenige jaren ontoegankelijk geweest, en op het laatst met mijnen belegd, die alleen nog maar uit de rijweg zijn verwijderd. Een boer uit de omgeving bracht er zijn vee heen, toen zijn hofstede onder stroomde en onmiddellijk vlogen een koe en een kalf 82

Walacria | 1994 | | pagina 84