bouw.f...] Het beste was wel met oog op den bodem, dat de polder eens een kwart eeuw vloeiende bleef, om een nieuwe natuurlijke schorrebodem terug te krijgen. Maar daarvan is natuurlijk niemand gediend. Er is zelfs een vereeniging opgericht met de naam 'Walcheren Moet Droog', dus W.M.D. De oprichting op zich zelf teekent den toestand en de angstige stemming, die er min of meer onderbewust aanwezig is. Middelburg heeft behoefte aan vermindering van inwoners Er heerscht lusteloos heid, arbeidsschuwheid enz. Het zijn moeilijke tijden. De overheid heeft het met dat al niet gemakkelijk en de kankeraars hebben stof tot kwade gesprekken Het schreeu wen om wraak over de niet vaderland getrouwen is daar ook al een uiting van, die aan vankelijk door sommige bladen ergerlijk kras werd geformuleerd. De gevolgen bleven natuurlijk niet uit. Het volk ging de gearresteerden 'afhalen' en sloeg ze half dood. Daar is gelukkig een eind aan gemaakt. Zoo voedden de menschen zich zelf op tot hou ders van moordkampen en crematoriums voor misdadigers, wat wel de slechtste manier is om tot zachtere zeden te geraken. Als we dien kant op moeten, hadden we de ellende van het verjagen van de moffen wel kunnen uitsparen. Er zijn hier - gelukkig niet in ons dorp - voorbeelden geweest, dat onvaderlands handelende meisjes het haar uit de hoof den werd gerukt met de huid er nog aan! Ik ben voorloopig nog geen bewonderaar van zulke meisjes, maar dergelijke mishandelingen zijn mensonteerend. Wie zich daaraan schuldig maakt staat korter bij de Nazi-mentaliteit, dan hij schijnt te beseffen. Curieus vond ik, wat ik uit Zeeuwsch-Vlaanderen hoorde. Daar waren meisjes, die zich niet geheel correct hadden gedragen tegenover de 'Wehrmacht' na een korte gevangenschap weer losgelaten of heelemaal niet gevangen geweest. Nu hadden ze zich intusschen weer schuldig gemaakt aan omgang met Canadeezen en dat was nu aanleiding ze te arresteeren en naar het kamp te Sluis op te zenden, omdat dit nu toch niet meer kon geduld worden. Ik vind, dat men deze overigens zeer af te keuren overtreding evengoed kan opvatten als een bekeering tot meer Vaderlandsgezinde zonden, en de zaak maar blauw-blauw had moeten laten. Veel van die moffendametjes waren eenvoudig overtre ders tegen de goede zeden, zonder politieke inslag. Enfin, we leven in een verwarrende tijd. Maar ik ben afgedwaald, want ik wilde het hebben over den dijk, die evenwijdig loopt met de Nieuwlandsche weg, en die in Middelburg 'Oude Westhavendijk' heet. maar bij ons in Nieuwland eenvoudig 'de Westkant' heet, met de klemtoon op de laatste letter greep. Ook de Nieuwlandsche weg heeft een eigen Nieuwlandsche naam, nl. 'denevven- diek' de havendijk) Die Westhavendijk dan is ook al leelijk beschadigd door het zeewater. Het kan best gebeuren, dat de Nieuwlandsche weg ook nog wel eens zee- werende dijk wordt, als de drooglegging van Walcheren maar voldoende veel wil tegenlopen, en het zeewater tijd krijgt om zijn verwoestingen voort te zetten. De vorige week is er al een van de nog levende boomen, boven op den dijk staande, door onder mijning in zee gestort. Het is daar een echte woestenij. Aan de eene zijde de voormali ge haven, die bouwland of boomgaard is. De boomgaard is niet mijnenvrij, zoodat nie mand er in komt. Een soldatenlijk en een paardecadaver liggen er de lucht ongenietbaar te maken en helpen ons waarschijnlijk aan enorme hoeveelheden blauwe bromvliegen Wij zijn hier nu acht maanden bevrijd, maar de oorlogsnaweeën zijn nog niet voorbij! Hoe lang zal het duren, eer Walcheren daar aan toe is? Alleen het herstel der prachtige Walchersche weiden met hun beroemde grasmat wordt door velen op minstens een 88

Walacria | 1994 | | pagina 90