bezoek aan Walcheren wel zeer de moeite waard. Men moet het gezien hebben met eigen oogen om er wat van te weten Voor Walcheren weer mooi gaat worden, zal de wereld wel een kleine halve eeuw ouder moeten zijn, als er tenminste weer geen oor- logsnoodzaak optreedt om eerste klas gronden te schenden en te verknoeien. Trouwens als dat gebeurt is Walcheren reddeloos verloren We leven in een bezeten wereld, zei wijlen Prof. Huizinga De oorlog is voorbij voor ons, maar de vrede moet nog in goede banen geleid worden. En duistere machten trachten in troebel water te visschen. Voor vandaag genoeg. Met beste groeten en wenschen. Uw dienaar, C. Brakman.' Brakman overleed in 1955. Zijn gedachte, dat het wel meer dan een halve eeuw zou duren voordat Walcheren weer zou herstellen, lijkt, wat de natuur betreft, waarheid te zijn geworden. De eerste aanplant na de oorlog van bomen bleek niet duurzaam en wordt nu langs vele wegen gekapt, een nieuwe kaalslag. Wat nu geplant wordt zal tien tallen jaren nodig hebben om tot wasdom te komen. Ook de weidebloemen hebben, mede door andere factoren, lang op zich laten wachten en daarmee samenhangend de fauna. De 'waterhuizen' zullen altijd het weer in de muren optrekkend vocht te zien geven. Wat het mensenverdriet om verloren verwanten of meegemaakte wreedheden betreft, dat zal de hele generatie die het beleefd heeft tot het einde van hun dagen - op z'n Walchers, in stilte- met zich meedragen. Maar ook de door Brakman zo treffend beschreven kleine haatdragendheid bestaat nog en is deels overgedragen op een volgen de generatie. Zo laten de krijgshandelingen op Walcheren van een halve eeuw geleden nog steeds velerlei sporen na. Literatuur Encyclopedie van Zeeland,K.Z.G.W. Middelburg 1982, deel I: p. 120-121, 218, 406. 90

Walacria | 1994 | | pagina 92