Bossen op Walcheren, een kwestie van tijd eerder in decennia en eeuwen dan in jaren gemeten worden. Daarbij is het van belang dat er variatie in het bos wordt aangebracht en dat natuurlijke processen een kans krijgen. Niet de gehele beschikbare ruimte moet van het begin af aan en van voor tot achter worden volgeplant met bomen. Er moet rekening worden gehouden met open plekken en met de spontane vestiging van bomen, struiken en kruiden. De houtproduktiefunctie stelt in het begin weinig eisen. Er moet wel voor worden gezorgd dat op termijn hoogwaardige bomen geoogst moeten kunnen worden. Daarbij is met name de keuze van het plantmateriaal alsmede de inrichting van het bos van belang. In de eerstkomende decennia speelt de houtoogst en -produk- tie echter slechts een ondergeschikte rol. Het bos moet eerst de tijd krijgen om te groeien en op termijn zal wel blijken of er oogstbare bomen tot ont wikkeling komen. Op korte en middellange termijn is daarmee vooral het probleem van de integratie van de recreatie- en natuurfuncties van belang. Deze lijkt te kunnen worden gevonden in het toepassen van mengvormen van het populieren- en hardhoutloofbos. Het populierenbos levert snel (binnen enkele tientallen jaren) volledig uitgegroeide dikke bomen, terwijl het hardhoutloofbos voor de lange termijn de meest geschikte omgeving is Een populierenbos van 15-20 jaar. De populie ren staan wijd uiteen en netjes op een rij. De ondergroei is erg een vormig. Eiken en essen zouden zich nu prima onder de populieren kunnen uitzaaien, maar het ontbreekt aan een (natuurlijke) zaadbron in de buurt. (Foto L. Jacobs). 100

Walacria | 1995 | | pagina 102