Hijsen in Middelburg, een verhaal over oude stadskranen Wanneer de eerste kranen zijn ontworpen is niet te achterhalen. Er waren wel werktuigen om voorwerpen te verplaatsen (verporren), zoals de koe voet. De handspaak, die sedert de Middeleeuwen, maar ook nu nog wordt gebruikt is in feite een eenvoudige hefboom. Deze diende om balken en zware stenen op hun plaats te schuiven. Ze bleken trouwens ook handig te zijn om onderlinge geschillen te beslechten. De putboom of putgalg komt vrijwel overal ter wereld voor om water op te halen uit regenbakken of welputten. Als tegenwicht diende een steen. Van eenzelfde principe ging de eenvoudige wipkraan uit om niet al te zware vaten, zakken of manden uit schepen te lichten. Een wipkraan bestond uit een rechte paal die aan de rand van de kade was geplaatst. Aan de bovenzijde hiervan was een dwars balk bevestigd die kon scharnieren en ronddraaien. Door aan de kadezijde de dwarsbalk naar beneden te trekken kwam de vracht uit het schip omhoog. Ook in Middelburg kwamen deze eenvoudige kranen voor. Een geliefkoosd onderwerp van prentmakers was de torenbouw van Babel. Op deze prenten zijn dikwijls kranen te zien. maar hier moeten we bedacht zijn op de fantasie van de prentmakers, want de afbeeldingen tonen veelal middeleeuwse stedebouw. In de iconografie werden steeds meer door tred molens aangedreven kranen afgebeeld. Het aantal mensen in en aan het treerad bepaalde met de variabele asdikte van de windas het hefvermogen, maar dat kon niet groter zijn dan de sterkte van de draaispil. De bekende standerdmolens, die zelf ook op een spil draaien, waren eveneens kwets baarder dan de latere molens, waarbij de spil verviel en de kap alleen kon draaien. De molen werd op een vaste fundering geplaatst. Naarmate de 105 Bouw van de toren van Babel, met links een d.m.v. een tredmolen aangedreven kraan. Houtsnede uit de 'Niederdeutsche Bibel' van Stefan Arndes. Lübeck 1494. (F. van Tyghem, Op en om de middeleeuwse bouw werf. Brussel 1960).

Walacria | 1995 | | pagina 107