Hijsen in Middelburg, een verhaal over oude stadskranen vermeld als knaape no. 49. Hij trouwde 10 juni 1715 met Catharina Dunewey, dochter van een welgestelde meester-timmerman. Op 25 november 1730 volgde zijn aanstelling tot stadsarchitect van Middelburg tegen een salaris van 500,-. De achterkleinzoon van Jan de Munck, P.J. Ackermans, heeft de aantekeningen van zijn overgrootvader verzameld en op schrift gesteld, maar de aantekeningen zelf zijn verloren gegaan. Door vererving kwam dit manuscript in het familiearchief Van der Feen. Hierin staat een grote hoeveelheid gegevens over de activiteiten van Jan de Munck. We doen er een greep uit: In 1732 herstelde hij op ingenieuze wijze de houten opbouw van de Lange Jan, die onder de koperen bedek king was verstikt en gerot. Gesteund door een aan de buitenkant van de houten opbouw aangebrachte steiger werd balk voor balk vernieuwd. Hij was ook betrokken bij het herstel van de Middelburgse glasblazerij. De Koepoort kwam onder zijn directie in samenwerking met de Antwerpse architect en beeldhouwer Jan Peter van Baurscheit de Jonge tot stand. De Lutherse kerk, de Manege, het IJkhuis, zijn eigen huis (voormalig militair tehuis) en het ernaast gelegen Observatorium, het Commerciepakhuis (bij de voormalige gasfabriek), allemaal gelegen aan het Molenwater waren zijn ontwerp. De stadskraan, onderwerp van dit verhaal, werd door hem ontworpen. Ook waterbouwkundige en infrastructurele werken werden onder zijn directie uitgevoerd. Het dichtgeslibde en stinkende Molenwater werd onder zijn supervisie uit gediept en tot een zeer fraai stadsdeel gemaakt, dat helaas in de vorige eeuw werd gedempt. Als dit gedempte Molenwater nu tot monument werd verklaard, wie weet zou na het jaar 2000 ook Middelburg een Hofvijver rijk zijn. Waterbouwkundige werken vielen eveneens onder zijn functie als stadsar chitect. Zo voerde hij werken uit aan de haven van Middelburg, tot aan het Welzinge en Rammekens toe. De doksluis (nu Balkengat-jachthaven) en de Spijkerbrug werden onderzijn leiding gereconstrueerd. Aan het Stadhuis werden verbouwingen en restauraties uitgevoerd. Het is een hele lijst van zaken waar Jan de Munck bemoeienis mee had. Boven dien vervulde hij veel maatschappelijke functies. Uit het manuscript Ackermans blijkt dat Jan de Munck volgens een akte. verleden voor notaris Isaiik Meeuwsen, op 11 december 1723 het huis 'Moorenland' in de Spanjaardstraat te Middelburg kocht (nu no. 47). De op het naastgelegen huis, no 49, vermelde naam 'Moorenland' is onjuist, vandaar de naamgeving van huis no 47 'Alles is omgekeerd'. Hij had dit huis onderhands gekocht van de erven van Catharina Scotte, die 8 novem ber 1723 overleden was. Hij kocht het huis al op 29 november en het wordt beschreven als zijnde een huis met annexe hoven, koetshuis en stalling voor £.1090,- Vis. Voor het goudleren behang en de kleden betaalde hij 120

Walacria | 1995 | | pagina 122