Bert Teunis De mannen gescheiden van de vrouwen. Kinderen tot tien jaar hij de moe ders. Ouders en echtgenoten die niet wisten hoe het met hun man of vrouw, hoe het met hun kinderen ging. waar ze waren, wat hun lotgevallen waren. Midden in Batavia was een van de Japanse vrouwenkampen, waar Nederlandsen met hun jonge kinderen waren opgesloten. Bert Teunis was de eerste Nederlander vanuit het moederland die het ervoer, die het kamp bezocht. Kleine kinderen die op hem afkwamen, roepend of hij hun 'pappa' was - nee dat was hij niet: het is een beeld dat Bert emotioneel zo diep heeft geraakt, dat hij er bijna veertig jaar later bij het vertellen van die gebeurtenis nog geroerd door raakte. De eerste jaren in Batavia waren ten dele een familiegeschiedenis - hereni ging met een doodgewaande zus -. ten dele een avonturenverhaal - alleen al hoe hij samen met de oorlogscorrespondent Alfred van Sprang als Amerikaan vermomd in een jeep met Amerikaanse vlag door de linies van het nationalistische bevrijdingsleger drong -vooral een episode die hij in het kielzog van luitenant-generaal Van Mook, de laatste landvoogd, mee maakte. Het waren de jaren voorafgaande aan de officiële ondertekening van de onafhankelijkheidsverklaring in het paleis op de Dam in Amster dam in december 1949, onder anderen in aanwezigheid van koningin Juliana. Bert was daar persoonlijk getuige van. Dat was geen vijfentwin tig, maar vier jaar na het uitroepen van de onafhankelijkheid door Soekarnoop 17 augustus 1945. In het Nederlands Oost-Indië was Bert Teunis hoofd van de politieke voor lichting van de RVD. Hij heeft vóór en in die tijd ook de Nederlands- Indische Radio Omroep mee opgezet. Er zijn kostelijke verhalen over te vertellen. Op instigatie van Van Mook is Teunis naar de Verenigde Staten gegaan, zeg maar om de publieke opinie voor het Nederlandse standpunt inzake Indonesië te beïnvloeden. Hij heeft er een tijd meegemaakt die nu net zo 'historisch' is als zijn eerdere en latere jaren in Batavia/Jakarta. Zijn ont moetingen met dr. RJ. Koets, directeur van het kabinet van Van Mook, eer der leraar oude talen in Batavia en als zodanig leermeester van Hella Haasse, later hoofdredacteur van 'Het Parool' en wethouder/loco-burge- meester van Amsterdam en met dr. L.M. Jaquet, hoofd voorlichting Binnenlands Bestuur, later gezant in Rome, zijn voor Bert ankerpunten in zijn latere herinneringen. Het worden bovendien vrienden in zijn uitge breide kennissenkring met wie hij contact blijft houden: vertegenwoordi gers van een historische generatie! Beiden zijn inmiddels overleden. Koets op 12 mei 1995 op 93-jarige leeftijd, Jaquet op 18 juli; hij werd 83 jaar. Het hoogtij van de twintigste eeuw raakt haar hart kwijt. Straks resten slechts de objectieve beschrijvingen uit tweede of derde hand. 19

Walacria | 1995 | | pagina 21